Kde môžeme nájsť začiatok inteligencie a čo inteligencia vlastne znamená?

Ľudia sa definujú svojou schopnosťou kriticky rozmýšľať, no definícia inteligencie nie je úplne jasná

mozog
Zdroj: flickr.com (SciTechTrend)

Dnes sa môže ľudstvo tešiť nespočetnému množstvu vynálezov a rôznych objavov, ktoré sa stali reálnymi len vďaka niečomu, čo si my ako ľudia veľmi ceníme – inteligencii. Považujeme ju za jednu z vlastností, ako napríklad výšku, alebo silu. Skúsme ju však definovať a zistíme, že naše teórie nie sú tak úplne jasné. Čo to vlastne naša inteligencia je, vysvetľuje YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

V skratke, inteligencia je mechanizmus, ktorý nám umožňuje riešiť problémy.  Predovšetkým ide o problémy spojené so životom, napríklad hľadanie jedla, prístrešia, alebo ochrana pred predátormi. Zároveň nemôžme povedať, že by inteligencia bola niečo jednotné a konkrétne. Inteligencia totiž zahrňuje schopnosť zbierať informácie, učiť sa, kreativitu, či kritické myslenie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaujímavosťou je, že nie všetci vedci sa dokážu zhodnúť na tom, kde sa nachádza začiatok inteligencie, alebo čo by sme mohli brať ako inteligenciu. Keďže inteligenciu nemožno presne zadefinovať, dala by sa považovať za akúsi „sadu náradia.“

Rôzne stupne inteligencie

Tou najprimitívnejšou sadou náradia je schopnosť zbierať a ukladať informácie, ktoré následne použijeme k učeniu sa. Informácie zbierame pomocou zraku, sluchu, čuchu, chuti a ďalších zmyslov. Prakticky ide o schopnosť, ktorá nám umožní prechádzať prostredím, v  ktorom sa nachádzame a vhodne reagovať na podnety okolo.

Inteligentnejšie zvieratá si dokážu zapamätať rôzne spojitosti, či mechanické triky, ktoré im v živote pomôžu. Ide o takzvanú knižnicu vedomostí. Príkladom môže byť medvedík čistotný, ktorý si vie zapamätať, ako má otvoriť sadu zámkov, za ktorými sa nachádza jedlo.

Knižnica vedomostí je nesmierne dôležitá schopnosť, avšak najimpozantnejšou schopnosťou je bez pochyby kreativita. Ide o vytvorenie niečoho nového, prepojením vecí, ktoré na prvý pohľad nemajú žiadnu spojitosť. Vďaka tomu môžeme prísť na unikátne riešenie určitého problému. Príkladom sú opäť medvedíky čistotné.

V štúdii im vedci ukázali, že vhadzovaním kamienkov do úzkej nádoby môžu zvýšiť hladinu vody tak, aby dočiahli na maškrtu vo vnútri. Jeden z medvedíkov však prišiel s ešte efektívnejším riešením a danú nádobu prevrátil.  Vďaka kreativite môžeme využívať aj rôzne nástroje, ktoré nám pomôžu vo vykonávaní úloh. Ak si tieto nástroje vieme pripraviť dopredu, ide o ďalší prejav inteligencie, plánovanie.

Plánovanie je uvažovanie o jednotlivých aktivitách, ktoré by pomohli jedincovi dosiahnuť stanovený cieľ. Ak sa počas plánu udeje niečo nepredvídané, treba rýchlo uvažovať a zvážiť, či sú nové možnosti v súlade s plánom alebo nie. Prejavom inteligencie je napríklad zhromažďovanie jedla, ktoré poslúži v dobe jeho nedostatku.

Našou jedinou výhodou, ktorú máme nad všetkými ostatnými zvieratami, je kultúra. Jeden človek by v živote nepostavil raketu, alebo urýchľovač častíc. Žijeme v spoločnosti, ktorá uchováva informácie z generácie na generáciu a vďaka našej schopnosti spolupracovať sme dokázali dosiahnuť to, čo žiaden živočích nedokázal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre