Kde by sme mohli nájsť stopy mimozemského života? Existuje lepšie miesto, ako Mars!

Japonská JAXA sa vo svojej novej misií pokúsi pátrať po živote na zaujímavom mieste.

Mars
Zdroj: NASA Goddard

Otázka, ktorá momentálne najviac trápi vedcov, zaujímajúcich sa o červenú planétu, Mars, je: Existuje, alebo existoval na nej niekedy život? Píše o tom portál IFL Science.

Japonská vesmírna agentúra, JAXA, má svoju vlastnú teóriu, ktorá znie naozaj zaujímavo. Agentúra plánuje už čoskoro navštíviť jeden z marťanských mesiacov, Phobos. Veria, že najbližší mesiac planéty by mohol byť vhodným prostredím na objavenie známok života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

JAXA by chcela priniesť vzorky z tohto mesiaca na Zem do roku 2029, čím chce predbehnúť ostatné agentúry, pracujúce priamo na červenej planéte. Lenže prečo práve mesiac Phobos? Na tomto mesiaci sa zhromažďuje materiál z Marsu. Ak na planéte niekedy existoval život, je možné, že idôkazy o ňom nájdu na jeho mesiaci.

Rovery, ktoré sa momentálne nachádzajú na červených pieskoch Marsu, majú špičkové vybavenie, no to sa ani zďaleka nedokáže vyrovnať laboratóriám, ktoré máme u nás na Zemi. Jedinou šancou pre vedcov je pokúsiť sa dostať vzorky z červenej planéty späť ku nám, no to je mimoriadne náročná úloha. Gravitácia Marsu komplikuje akýkoľvek pokus o to preniesť vzorky z planéty späť ku nám.

Lenže dva mesiace planéty Mars, Phobos a Deimos, sú úplne inou kategóriou. Tieto mesiace sú naozaj drobné, preto bude pre pristávací modul jednoduché pristáť, nabrať vzorky a odletieť preč. Doktor Ryuki Hyodo a profesor Tomohiro Usui tvrdia, že mesiace by mali obsahovať prach, ktorý bol „vyhodený“ z Marsu prostredníctvom dopadov asteroidov.

 

Ako priniesť vzorky na Zem?

Gravitácia Marsu je menšia, ako na Zemi, čo znamená, že aj menšie asteroidy dokážu vymrštiť materiál do veľkých výšok – potenciálne tak vysoko, aby dopadol na jeden z obiehajúcich mesiacov. Nie je to až také sci-fi, pretože aj na našom Mesiaci sa nachádza materiál, ktorý kedysi patril Zemi. Navyše, Phobos sa nachádza pri Marse oveľa bližšie, ako Mesiac pri Zemi.

Misia japonskej JAXA by mala odštartovať v roku 2024 a vrátiť sa do roku 2029. Okrem toho plánuje vlastnú misiu aj NASA, spolu s Európskou vesmírnou agentúrou. Tieto dve agentúry sa pokúsia získať vzorky, ktoré momentálne zbiera rover Perseverance. Táto misia by mala odštartovať v roku 2031 a v roku 2030 sa o to isté pokúsi Čína.

Zaujímavosťou je, že kusy Marsu sa dostali aj na Zem. Tieto vzorky vedci starostlivo analyzovali a podarilo sa im objaviť možné stopy života. Tento objav sa udial v roku 1996 a vyvolal celosvetový mediálny rozruch. Problém však bol, že tieto vzorky mohli byť kontaminované pozemskými organizmami.

Vedci potrebujú čerstvé vzorky a Mars, alebo jeho mesiace, sú ideálnym miestom, kde ich zohnať. V prípade mesiacov navyše nehrozí, že by sme priniesli domov stále živé organizmy. Tie by boli na mesiaci Phobos vystavené veľkej dávke radiácie, ktorá by ich takmer so 100% istotou usmrtila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre