SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Každá čierna diera vo vesmíre je čoraz väčšia a väčšia: Vedci objavili nepravdepodobného vinníka

Čierne diery sú jedny z najzáhadnejších objektov vo vesmíre, no táto hypotéza nám o nich prezrádza niečo viac.

Čierne diery sa radia k tým najextrémnejším a aj najzáhadnejším objektom, na aké kozmológovia vo vesmíre natrafili. Jedným z doteraz nevysvetlených faktov je ten, že sú čierne diery väčšie, než astrofyzici predpokladali. Odpovede by mohla priniesť nová štúdia, ktorá tvrdí, že sa čierne diery popri expanzii vesmíru zväčšujú.

Ich nová hypotéza pracuje s predpokladom, že sa vesmír po veľkom tresku rozpína smerom von. To znamená, že všetky objekty, ktoré majú určitú hmotnosť rastú spolu s vesmírom, no čierne diery rastú spomedzi všetkých objektov najviac, píše portál Live Science.

Vedci túto hypotézu vytvorili podľa gravitačných vĺn, ktoré vznikajú, keď s dve masívne čierne diery dostanú k sebe blízko. V ten moment začínajú okolo seba krúžiť a približujú sa, kým nedôjde k ich zlúčeniu. Prvý podobný prípad gravitačných vĺn zaznamenali vedci v roku 2015 prostredníctvom observatória LIGO.

Práve v gravitačných vlnách sa ukrýva záhada hmotnosti čiernych dier. Podľa predpokladov vedcov by mali mať čierne diery hmotnosť menšiu, ako 40-násobok hmotnosti Slnka. Gravitačné vlny ale ukazujú, že väčšina čiernych dier má hmotnosť 50 a viac násobku hmotnosti Slnka.

Jedným z vysvetlení bolo, že čierne diery rastú, podľa toho ako pohlcujú hmotu okolo nich. Veľa čiernych dier ale vzniká pri supernovách, ktoré vystrelia všetok materiál do vesmíru okolo seba. To znamená, že čierna diera existuje v prostredí, kde neostalo veľa materiálu na pohltenie.

Čo spôsobuje rast čiernych dier?

Objavili sa aj iné vysvetlenia, no každé jedno prináša zmeny do zaužívaného modelu životného cyklu hviezd. Čo je však horšie, nikto nedokáže vysvetliť, prečo má čierna diera, ktorá vznikla po zlúčení dvoch menších čiernych dier, výrazne odlišnú veľkosť od toho, čo vedcom ukázali gravitačné vlny.

Nový výskum, publikovaný 3. novembra, prináša nasledovnú hypotézu: Rast čiernych dier nie je spôsobený hmotou, ktorú pohltili, ale je prepojený s expanziou vesmíru. Ich teória naznačuje, že každá čierna diera, od relatívne malých, po tie supermasívne, postupom času rastie.

Aby svoju hypotézu otestovali, vedci vytvorili simuláciu zlúčenia dvoch čiernych dier v expandujúcom vesmíre. Väčšina podobných modelov pracuje so statickým, nemeniacim sa vesmírom, aby si aspoň o trochu uľahčili komplexné rovnice. Zlúčenie dvoch čiernych dier trvá len pár sekúnd, preto sa vedci domnievali, že statický model nepovedie k mnohým zmenám.

Nová štúdia ale varuje, že ak v modeloch nepracujú vedci s rozpínajúcim sa vesmírom, zahadzujú zmeny, ktoré sa udiali miliardy rokov predtým, než sa čierne diery stretli a zlúčili sa. Preto sa rozhodli zvoliť iný prístup a výsledky boli prekvapivo pozitívne.

Nový výskum naznačuje, že kvôli rozpínajúcemu sa vesmíru sa každý objekt s hmotnosťou zväčšuje. Platí to pre hviezdy, planéty, ale aj ľudí. Čierne diery ale rastú zo všetkých objektov najrýchlejšie.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close