Pracovné ponuky
APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Kauza WhatsApp: OSN už dlhšiu dobu nepovažuje platformu WhatsApp za bezpečný spôsob komunikácie

Hacknutie telefónu jedného z najbohatších mužov sveta prostredníctvom aplikácie WhatsApp má dohru. OSN prízvukuje zákaz jej používania.

Keď príde reč na bezpečné aplikácie určené na komunikáciu, tak sa častokrát spomína WhatsApp. Dôvodom je, že na  prenos správ využíva end-to-end šifrovanie. Tento typ šifrovania funguje na tom princípe, že sú vygenerované dva kľúče, jeden na strane odosielateľa a druhý na strane prijímateľa. Na to, aby ste boli schopný prečítať správu by ste museli poznať oba dva kľúče. Vďaka tomu sa tento typ komunikácie vo všeobecnosti pokladá za jeden z najbezpečnejších. Pionierom tohto typu komunikácie je práve WhatsApp aplikácia, ktorá v posledných dňoch zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je hacknutie účtu Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu a jedného z najbohatších mužov planéty.

„WhatsApp je hrozbou“

Agentúra Reuters prišla so správami, v ktorých hovorí o  opatreniach OSN (Organizácia spojených národov), ktorá zakázala čelným predstaviteľom organizácie používať aplikáciu WhatsApp za účelom oficiálnej komunikáciu.

„OSN nepovažuje WhatsApp za zabezpečený mechanizmus (pozn. redakcie: komunikácie)… “.

Tieto slová odzneli po tom, ako svet obehla správa o hacknutí telefónu jedného z najbohatších mužov sveta. Zaujímavosťou však je, že toto opatrenie nie je platné len pár dní, ale od júna minulého roka. Inými slovami, aktuálne problémy s aplikáciou pravdepodobne nie sú pre OSN veľkou neznámou.

Podľa doterajších správ malo byť zariadenia Jeffa Bezosa hacknuté po tom, ako údajne klikol na video odoslané saudským korunným princom, píše portál TheGuardian.com (pozn. redakcie: Jeff Bezos a korunný princ Mohammed bin Salman medzi sebou bežne komunikujú). Saudská Arábia poprela, že by sa zameriavala na Bezosov telefón. Momentálne nie je známa informácia či za hacknutím telefónu stojí priamo korunný princ alebo ďalší neznámi hackeri. Zároveň nie je ani oficiálne potvrdená informácia, že zariadenie bolo hacknuté v dôsledku kliknutia na video odoslané saudským princom.

WhatsApp je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov komunikácie

V súčasnosti je WhatsApp považovaný aj naďalej za jeden z najbezpečnejších spôsobov komunikácie. Oded Vanunu, výskumný pracovník v bezpečnostnej spoločnosti Checkpoint hovorí, že:

„Každá aplikácia má zraniteľné miesta, ktoré je možné nejakým spôsobom zneužiť…“ ďalej dodal: „Väčšina platforiem na spracovanie správ môže len snívať o bezpečnostných opatreniach, ktoré prijíma spoločnosť WhatsApp.“

Aplikáciu WahtsApp vlastní už niekoľko rokov spoločnosť Facebook. Ide o jednu z najrozšírenejších komunikačných platforiem na svete, ktorú aktívne využíva viac ako 1 miliarda používateľov.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close