AutáSponzorovaný obsahSpravodajstvo

Kamera v aute. V ktorých krajinách by ste ju radšej nemali používať?

Používanie autokamier najmä z preventívnych dôvodov v prípade nehody je čoraz populárnejšie

Autokamery sú čoraz viac populárnejším trendom, ktorý zažíva veľký nárast takmer vo všetkých krajinách Európy, ale aj sveta. Používanie autokamier je z veľkej časti obrovskou výhodou najmä v prípade dopravnej nehody, kolíznej situácie, či pri natočení trestného činu. V rámci Európskej únie však nie je používanie autokamier také jednoduché akoby si človek myslel. Vo vybraných krajinách je používanie autokamery úplne zakázané, poprípade sú krajiny, v ktorých platia silné reštrikcie, či hrozia veľké pokuty. V ktorých krajinách si teda radšej treba autokameru vypnúť, či úplne schovať?

Autokamera Xiaomi Mijia Dashcam 1S

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Belgicko

Prvou krajinou na zozname je Belgicko, ktoré uplatňuje tvrdé zákony na samotný záznam z autokamery. Použitý môže byť výlučne na súkromné účely a jeho zverejnenie je zakázané. V prípade, že sa dá záber použiť ako dôkaz, musia byť s touto skutočnosťou oboznámené všetky zúčastnené strany.

Francúzsko

Francúzsko patrí medzi väčšinu európskych krajín, ktoré umožňujú používanie autokamery v prípade, že nebráni vo výhľade vodičovi. V tejto krajine však platia pomerne prísne pravidlá pre natáčanie okolia pre súkromné účely. Zároveň platí, že ak chcete použiť zábery z autokamery ako dôkaz, musíte ich odovzdať polícii.

Grécko

V Grécku sú obmedzenia používania autokamier pomerne striktné, no iba v prípade, že plánujete zábery z kamery zverejňovať. Tento úkon je podľa miestnej legislatívy úplne zakázaný, pričom zábery nemôžte použiť ani v poistnom konaní. Zábery je zároveň možné odovzdať iba polícii v prípade, že je niekto obvinený zo spáchania trestného činu.

Luxembursko

Jedny z najväčších reštrikcií voči autokamerám zaviedlo malé Luxembursko. V tejto krajine odporúčame na hranici autokameru úplne odstrániť z palubovky. Používanie autokamery je v Luxembursku totižto úplne zakázané.

Maďarsko

Jedny z najzložitejších pravidiel čo sa týka autokamier má susedné Maďarsko. Ich používanie je možné iba výhradne na osobné účely. Maďarsko však zaviedlo aj špeciálne technické nariadenia – kamera musí byť nastavená na nízke rozlíšenie s nízkym počtom snímkov za sekundu, pričom musíte zabezpečiť, že zábery nemôže zneužiť cudzia osoba. Zábery z autokamery musia byť zároveň vymazané po 5 dňoch od ich nahratia. Ak teda idete cez Maďarsko, radšej autokameru zbalte a vytiahnite ju po prechode krajiny, keďže zmena nastavení a premazávanie starších nahrávok nie je zrovna pár sekundová záležitosť.

Portugalsko

Pre nás rozhodne ďaleké Portugalsko má jednodznačne najväčšie reštrikcie, ktoré nie sú pre väčšinu ľudí pochopiteľné. V tejto krajine je totižto zakázané čo i len autokameru vlastniť, nie to ju používať. V prípade, že by colníci, či policajti našli autokameru na sedadle, v kastlíku, či vo vašom batohu, môžete mať naozaj veľký problém.

Rakúsko

Rakúske zákony sú pre väčšinu ľudí dosť mätúce. V krajine boli totižto autokamery donedávna úplne zakázané, no prednedávnom bola legislatíva pozmenená. V Rakúsku však platí zákon o tom, že všetky kamery snímajúce verejné priestranstvá musia byť zaregistrované na príslušných úradoch. Rakúsky klub ÖAMTC však tvrdí, že to neplatí pre kamery umiestnené na prístrojovej doske. Stále však platí, že zábery nesmiete nikde publikovať. Za akýkoľvek záznam, kde by bolo možné rozpoznať osoby či registračné čísla Vám hrozí pokuta vo výške až 10 000 eur.

Švajčiarsko

Používanie autokamier vo Švajčiarsku je naozaj komplikované a splnenie všetkých podmienok je naozaj nereálne. Po prvé, vo Švajčiarsku potrebujete legitímny dôvod na to, prečo natáčate cestu pred vami. Po druhé, všetci na videu musia byť informovaní o tom, že ich nahrávate. Po tretie, môžete natáčať iba udalosti, nie celé jazdy, či dovolenkové cesty. Odporúčanie? V tejto krajine kameru úplne vypnite, poprípade ju pre istotu odstráňte z prístrojovej dosky.

Rusko

I keď táto krajina nie je súčasťou Európskeho spoločenstva, rozhodli sme sa ju umiestniť na náš zoznam a to z dôvodu, že sa možno niektorí dobrodruhovia vydajú do tejto krajiny aj autom. V takomto prípade sa vám bude autokamera určite hodiť. Poistné podvody tu frčia v naozaj veľkom štýle, pričom sa nemusíte obávať žiadnych obmedzení. Bizarné videá z ruských ciest ste už určite videli, čo poukazuje na fakt, že v Rusku žiadna legislatíva týkajúca sa autokamier jednoducho neexistuje.

Ako je na tom Slovensko, či ostatné krajiny?

Mnoho krajín Európskej únie ste na zozname nenašli a je to z dôvodu, že legislatíva v týchto krajinách je pomerne jednotná. V ostatných krajinách Európy (aj mimo EÚ), ako aj v našich končinách je totižto povolené autokamery používať v prípade, že nebránia vodičovi vo výhľade. Zároveň však treba počítať s tým, že pred prípadným zverejnením záberov musíte zakryť / rozmazať tváre všetkých osôb na videu, ako aj všetky registračné značky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close