Kam by sa mala uberať budúcnosť rádiovej astronómie?

Aké sú výhody rádiového teleskopu na povrchu Mesiaca?

Nejaký čas dozadu obleteli svet správy o rádiovom teleskope Arecibo, ktorý bol po dlhých rokoch odstavený z prevádzky. Niektoré zdroje túto udalosť označovali ako serióznu hrozbu pre rádiovú astronómiu, avšak to nie je vôbec pravda. Na svete existuje veľa ďalších rádiových teleskopov a vedci majú aj ambiciózne plány do budúcna, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity.

Americká vesmírna agentúra NASA mala v šuplíku už niekoľko rokov schovaný projekt, ktorý by bol nielen náhradou observatória Arecibo, ale dokázal by aj rádiovú astronómiu posunúť o krok dopredu. Reč je o vytvorení prvého rádiového observatória na povrchu Mesiaca. Potreba postaviť nové rádiové observatórium sa prelína s cieľom Spojených štátov a iných krajín, vrátiť sa na povrch Mesiaca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Postaviť rádiový teleskop na Mesiaci sa chcelo už v 60. rokoch. Mnohé výskumy potvrdili, že odvrátená strana Mesiaca je najlepším miestom vo vnútornej časti Slnečnej sústavy, na pozorovanie nízkofrekvenčných rádiových vĺn. Tieto nízkofrekvenčné vlny sú zároveň jediným spôsobom, ako odhaliť jemné stopy, ktoré ostali po veľkom tresku. Lenže prečo je Mesiac ideálnym miestom? Rádiové teleskopy zachytávajú priveľa rušivých signálov, ktoré ovplyvňujú ich výsledky. Škodí nám aj hustá atmosféra, ktorá blokuje veľkú časť rádiového spektra.

Výhody teleskopu na Mesiaci

Mesiac žiadnu atmosféru nemá a noc tam môže trvať celé týždne. Vďaka tomu budú rádiové teleskopy menej ovplyvnené rádiovým šumom Slnka. Mesiac je zároveň akýmsi štítom, ktorý blokuje všetky nežiadúce signály, ktoré by mohli prísť zo Zeme. Mesiac je ideálnym miestom pre rádiový teleskop, no otázka znie: Kde by sme ho mali postaviť? Štúdie navrhujú využiť jeden z kráterov Mesiaca, ktorý má v priemere od 3 do 5 km.

V minulosti boli najväčším problémom pre observatórium na Mesiaci ľudia. Počítalo sa s tým, že na povrchu našej prirodzenej družice musí existovať trvalá základňa, kde by mohli astronauti bývať, kým teleskop nedokončia. Dnešné pokroky však umožňujú vyslať robotov, ktorí by teoreticky dokázali postaviť toto observatórium samé.

Hoci existujú plány na postavenie rádiového observatória na Mesiaci, stále neexistuje konkrétny dátum, kedy by sme ho mohli vidieť. V roku 2024 sa NASA plánuje opäť vrátiť na Mesiac, v rámci programu Artemis. Je preto možné, že ďalšie kroky by sa mohli podniknúť po tomto pristátí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre