K objavu nového druhu polárnej žiary prispeli hlavne amatérski pozorovatelia. Ich dôležitosť je spomenutá vo vedeckej práci

Nový druh polárnej žiary nesie názov duny a jedná sa o doteraz nevidený fenomén

Polárna Žiara
Zdroj: pixabay.com

Spolupráca medzi fyzikmi a amatérskymi astronómami viedla k objavu nového typu polárnej žiary. Nazvali ju Duna, pretože na oblohe vytvára vlniace sa svetelné tvary, ktoré pripomínajú piesočné duny. Polárna žiara bola zdokumentovaná práve vďaka amatérskym fotografom a profesionálnym astronómom vo Fínsku.

Zatiaľ čo písala knihu o polárnej žiare, sa fyzička Minna Palmroth z univerzity v Helsinkách obrátila práve na tieto duny. V tom čase sa jednalo o nový jav, ktorý nepatril medzi žiadne známe druhy polárnej žiary. Krátko po tom, ako svoju knihu publikovala, zachytili amatérski fotografi spomínané duny na fotografii, ktorú Minna následne preverovala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jeden z najúžasnejších momentov našej spolupráce bolo, keď sa žiara objavila na oblohe a my sme ju mohli pozorovať naživo,“ hovorí amatérsky fotograf Matti Helin.

Výsledky ich práce možno teraz nájsť vo vedeckej publikácii, ktorá opisuje ich spoluprácu a vysvetľuje, čo je tento nový druh polárnej žiary zač. Podľa výskumníkov sa duny objavujú vo výške 100 km, vo vrchných častiach mezosféry a sú viditeľné ako z Fínska, tak aj zo Švédska. Podľa nich vzniká tento fenomén vtedy, keď sa vo vrchných častiach atmosféry vlny kyslíku zapletú so slnečným žiarením.

Okrem fyzikálneho objavu sa jedná aj príbeh o tom, ako môže každý jeden človek pomôcť vede tým, že preverí zvláštny fenomén, ktorého pochopenie pomôže všetkým ľuďom.

„Náš výskum vyzdvihuje dôležitosť amatérskych záberov, ktoré nám častokrát nesmierne pomáhajú v  identifikovaní určitých javov. Projekt, týkajúci sa polárnej žiary môže pomôcť vzbudiť záujem ľudí o fyziku,“ hovoria výskumníci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre