K objavu, ktorý nás môže ochrániť pred asteroidmi, sa vedci dopracovali cez tisíce kilogramov vzoriek

Obrovské množstvo preskúmaných úlomkov meteoritov môže vedcom napovedať, odkiaľ prišli.

ťažba
Zdroj: flickr.com/Kevin Gill

Vedcom sa podarilo analyzovať viac ako 8-tisíc kilogramov sedimentárnych skál, ktoré naznačujú možnosť, že meteority, ktoré za posledných 500-miliónov rokov dopadli na Zem, sa ku nám mohli dostať inak, než sa predpokladalo, píše portál Science Alert.

Ide o objav, ktorý by mohol v budúcnosti pomôcť chrániť našu planétu pred nárazmi asteroidov. Donedávna vedci verili, že prúd meteoritov, ktorý sa dostane k Zemi vzniká po dramatických udalostiach v asteroidovom páse, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom. To však nemusí byť pravda, pretože množstvo dopadnutých meteoritov bolo za posledných 500-miliónov rokov rovnaké.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zistiť koľko presne meteoritov na našu Zem dopadlo je nesmierne zložité. Väčšina meteoritov totiž po sebe nezanechá kráter. Menšie meteority sa rozpadnú v atmosfére a na povrch dopadnú len trosky. Po týchto troskách vedci pátrali. Drobné úlomky mikrometeoritov boli uchované v sedimentárnych vrstvách zemskej kôry. Z morského dna v Číne, Rusku a Švédsku sa vedcom podarilo získať viac ako 8-tisíc kilogramov vápenca, ktorý predstavoval 15 rôznych časových období.

Vápencové kusy následne ponorili do kyseliny a nechali ich rozpustiť. Počas tohto procesu sa z vápenca získajú drobné kúsky kysličníku chromitého, čo je minerál, ktorý možno nájsť v meteoritoch.

„Dokopy sa nám podarilo získať vzorky kysličníku chromitého z takmer 10-tisíc odlišných meteoritov. Pomocou chemickej analýzy sme zistili, aký typ meteoritu vzorky zastupujú,“ vyjadril sa geológ Birger Schmitz, autor štúdie.

Odkiaľ meteority prichádzajú?

Výsledky výskumu boli prekvapujúce. Schmitz a jeho tím odhalili stabilný prúd meteoritov, ktorý pozostával z kamenistých typov, ktoré v sebe nemali veľa kovov. Výsledky sú zhodné aj s množstvom meteoritov, ktoré na Zem dopadajú dnes. Pred 466-miliónmi rokov však došlo k výnimke a objavilo sa väčšie množstvo meteoritov tohto typu.

Vedci predpokladajú, že množstvo meteoritov, ktoré dopadlo na Zem prišlo z väčšieho telesa, ktoré sa v tomto čase rozpadlo. Počas tohto obdobia rapídne vzrástol počet meteoritov dopadajúcich na Zem. Zároveň sa ukázalo, že len jedna zo 70 najväčších kolízií, ktorá sa udiala v asteroidovom páse znamenala zvýšený počet dopadov meteoritov u nás na Zemi. Ukazuje sa, že väčšina úlomkov sa drží v asteroidovom páse.

Vedci si zatiaľ nie sú istí, prečo sa úlomky, po kolízii dvoch asteroidov, držia v asteroidovom páse. Toto zistenie však môže pomôcť zistiť, aký typ objektov sa môže zraziť so Zemou a odkiaľ tieto objekty prichádzajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre