K Neptúnu za 10 rokov? Motor na princípe jadrovej fúzie to zvládnuť môže

Direct Fusion Drive je zaujímavým konceptom, ktorý by ľuďom otvoril Slnečnú sústavu.

Fúzny motor
Zdroj: YouTube(AsteronX)

Nová štúdia prináša spôsob, ktorý by mohol dostať ľudí k Neptúnu do 10 rokov, píše portál Popular Mechanics.

Vedci pracujú s novým systémom pohonu, ktorý by fungoval na princípe priamej fúzie. Projekt sa nazýva Direct Fusion Drive a je to jadrový reaktor, na ktorom pracuje Princeton Plasma Physics Laboratory a Princeton Satellite Systems. Fúzny motor používa ako palivo čisté deutérium, vďaka čomu môže raketa generovať ťah, ale aj elektrickú energiu. Ich práca je publikovaná na portáli ArXiv.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Palivo fúzneho motora je najprv ionizované, potom vstúpi do regiónu silného externého magnetického poľa. Tu palivo poletuje v jadre motora, kde sa deje fúzna reakcia, ktorá palivo zahreje. Následne sa palivo dostane do magnetickej trysky a produkuje ťah,“ vysvetľujú vedci vo svojej práci.

Budúcnosť vesmírneho cestovania?

Fúzny motor by sa mal spustiť v momente, kedy sa raketa dostane na obežnú dráhu. Následne by mal raketu poháňať rýchlosťou 44 km za sekundu. Aby sa raketa s fúznym motorom dostala na okraj našej Slnečnej sústavy, motor prejde tromi fázami pohonu. Prvá fáza sa spustí keď sa dostane raketa na obežnú dráhu a trvá, kým sa nedostane z gravitačného vplyvu našej planéty.

Ďalšou fázou je medziplanetárna fáza. V tomto úseku sa rýchlosť rakety dostane na vrchol. Zaujímavosťou podobných konceptov je fakt, že aj relatívne nízky výkon môže priniesť za dostatočne dlhú dobu veľké rýchlosti. Samotná rýchlosť rakety sa ale bude dať vyladiť tým, že dlhšie ostane v prvej fáze.

V tretej fáze raketa spomalí a manévrami sa dostane na obežnú dráhu okolo cieľového objektu. Vedci ale pripomínajú, že ich systém pohonu sa nezaoberá tým, ako dostať raketu z planéty do vesmíru, alebo opačne. Ich projekt fúzneho motora sa špecializuje len na problém vesmírneho cestovania.

Nový projekt fúzneho motora je podľa vedcov jednou z reálnych možností cestovania k vzdialeným planétam. Bez neho by sa ľudia pravdepodobne nedostali k Neptúnu. Sonde Voyager 2 to síce trvalo len 12 rokov, no išlo o relatívne malú sondu. Raketa, poháňaná fúznym motorom Direct Fusion Drive by bola podľa slov vedcov, schopná dostať sa k Neptúnu za 10 rokov a aj s nákladom 1.5 tony.

Direct Fusion Drive je momentálne len konceptom, ale ponúka lákavú alternatívu, ktorá by mohla ľuďom otvoriť Slnečnú sústavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre