SpravodajstvoVeda a výskum

Jupiterov mesiac Europa, môže žiariť, aj keď naňho nedopadá svetlo: Ako je to možné?

Vedci z NASA prišli k zaujímavým zisteniam

Nové laboratórne experimenty ukázali, že jeden z mesiacov Jupitera, Europa, žiari, dokonca aj na nočnej strane, píše NASA.

Europa je jedným z mesiacov, ktoré by podľa vedcov mohli ukrývať pod povrchom vodu. Tento mesiac obieha okolo plynného obra, Jupitera, ktorý terorizuje mesiac obrovskými dávkami radiácie. Práve vďaka elektrónom a iným časticiam, ktoré sa odrážajú od povrch mesiaca by mohla Europa žiariť v tme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštne správanie mesiaca

Neobvyklú žiaru Europy objavili v NASA Jet Propulsion Laboratory. Tím vedcov tvrdí, že vedia nielen popísať, ako by mohla žiara vyzerať, ale aj akú by mohol mať mesiac kompozíciu. Odlišné minerálne zložky reagujú na radiáciu inak a každý z nich žiari o trochu inak. Ak by ste sa pozreli na tento mesiac voľným okom, mohli by ste vidieť slabozelený, alebo slabomodrý odtieň. Niekedy by mesiac žiaril bielou farbou. Jas by sa líšil podľa toho, ktorý materiál by bol ožiarený.

„Žiariaca nočná strana mesiaca Europa by nám mohla poskytnúť bližšie informácie o zložení mesiaca a či by sa na ňom mohli nachádzať podmienky, priaznivé pre život,“ vyjadril sa Murthy Guidipati, z NASA JPL.

Vedci už dávnejšie zistili, že povrch Európy by mohol byť tvorený kombináciou ľadu a známych minerálov, ktoré existujú aj u nás na Zemi. Nový výskum však ukazuje, že ak tieto minerály zmiešate s ľadom, dostanete jemnú žiaru. Samotná žiara nebola pre vedcov až takým prekvapením. Zaskočilo ich ale to, ako sa žiara menila v prípade rozličných zložení.

Náš Mesiac môžeme pozorovať na tmavej oblohe vďaka tomu, že odráža slnečné svetlo. Europa je však iná. Žiara pretrváva, aj keď je jedna strana mesiaca odvrátená od Slnka. Vedci tvrdia, že ak by Europa nebola bombardovaná radiáciou, správala by sa zrejme podobne, ako náš Mesiac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close