SpravodajstvoVeda a výskum

Jej kráse neodolali ani tí najmocnejší muži sveta: Vedci vytvorili parfum, ktorý na sebe nosila Kleopatra

Spojením historických receptov a modernej chémie vytvorili vôňu, ktorá je naozaj podmanivá. Je to skutočne parfum Kleopatry?

Hovorí sa, že parfum, ktorý na sebe nosila jedna z najvýznamnejších vládkyň Egypta, Kleopatra, bol jedným z dôvodov, prečo uchvátila srdce dvoch najmocnejších osobností starovekého sveta. Druhým samozrejme bola jej nezvyčajná krása, ktorá očarila nielen Iulia Cézara, ale aj Marca Antonia.

V novej štúdii sa spojili dve berlínske univerzity, konkrétne Frele Universitat Berlin a Humboldt-Universitat zu Berlin, aby pomocou historických receptov, chemických analýz a systému pokus-omyl zrekonštruovali parfum, ktorý sa spája práve s Kleopatrou, píše portál IFL Science. Hoci dnes už nedokážeme povedať, čo z Kleopatry urobilo tak neodolateľnú vládkyňu, či už jej krása alebo vôňa, vedci priniesli kus histórie do moderného sveta a výsledky sú nepochybne fascinujúce.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Egypt bol v starovekom svete známy svojimi vôňami. Toto remeslo za čias Kleopatry praktizovali už najmenej 3-tisíc rokov a niet najmenších pochýb o tom že Egypťania vedeli, ako na to. Krátko po smrti vládkyne sa objavila kniha receptov, ktorej autorom mala byť samotná Kleopatra. Po viac ako 2-tisíc rokoch sa vedci pokúsili mýtický parfum replikovať použitím presného postupu a ingrediencií zapísaných v knihe.

„Základom egyptských parfumov bol rastlinný olej alebo zvierací tuk, nie alkohol, ako to býva v moderných parfumoch. Vône vznikali cez dym, pálením aromatických živíc, kôr, či rastlín alebo lúhovaním rôznych aromatických prísad,“ píšu autori vo svojej práci publikovanej v Near Eastern Archaeology.

Recepty ale boli zapísané v hieroglyfoch, ktorých význam nie je známy. Vedci poznajú názvy olejov, ktoré sa používali počas pohrebných obradov alebo iných náboženských rituálov, no ich zloženie ostáva záhadou. Grécke, či Rímske pramene sa prekladajú oveľa jednoduchšie, no nie sú až tak spoľahlivými zdrojmi. Prelom ale prišiel pri náleze továrne na parfumy, ktorá kedysi existovala v starovekom meste Thmouis. Archeológovia objavili množstvo keramických nádob, ktoré museli byť využívané na komerčné účely.

Spojenie histórie a modernej vedy

Pomocou röntgenovej fluorescencie sa výskumníkom podarilo analyzovať molekuly, ktoré sa ukrývali v keramických nádobách. Následne výskumníci spojili historické texty s modernou chémiou, aby našli tú správnu opojnú vôňu, ktorú na sebe nosila Kleopatra. Jeden recept priniesol „mimoriadne príjemné výsledky“, ako uviedli autori vo svojej práci.

Išlo o vôňu s korenistým základom pripomínajúcim čerstvo namletú myrhu a škoricu. Túto základnú vôňu sprevádzala sladká aróma. Vôňa sa udržala celé dva roky, čo súhlasí s povesťami opisujúcimi mimoriadnu kvalitu egyptských parfumov.

Samozrejme to, či ide o pravý parfum, ktorý na sebe nosila Kleopatra, sa nám už zistiť nepodarí. Tak, či onak, počas výstavy Kráľovné Egypta, ktorá sa udiala v roku 2019 si mohli návštevníci k parfumu pričuchnúť a rozhodnúť sa sami, či by kvôli tejto vôni spojenej s mýtickou krásou Kleopatry, riskovali polovicu svojej ríše.

Okrem príjemnej vône sa v parfume nachádzali aj antibakteriálne zlúčeniny potláčajúce nepríjemné telesné zápachy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close