APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Jednu z najžiadanejších funkcií Androidu 12 si môžete teraz vyskúšať v ľubovoľnom Androide!

Vyskúšajte si už dnes nový Panel ochrany osobných údajov z Androidu 12 v ľubovoľnom smartfóne s Androidom. Pozrite sa, ako na to!

Google počas predstavenia Androidu 12 (BETA) odhalil viacero zaujímavých funkcií. Odhliadnuc od vzhľadu rozhrania, ktorý bol prekopaným, tak jednou z najviac spomínaných funkcií bol nový Panel ochrany osobných údajov. Vo svojej podstate ide o akési centrum, ktoré má dopomôcť používateľom pochopiť, ku akým častiam smartfónu pristupujú jednotlivé aplikácie a kedy. Jednou z tých zaujímavejších funkcií týchto nových nastavení bola možnosť pristupovať k nedávnej histórii povolení, ktoré boli využité aplikáciami. Rovnako ide aj o miesto, z ktorého vidíte všetky nastavenia týkajúce sa systémových povolení vrátane privilégií, ku ktorým aplikácie pristupovali počas dňa.

Funkcia v súčasnosti nie je oficiálne dostupnou pre používateľov Androidu, ale nič to nemení na tom, že vďaka vývojárom tretích strán, si môžeme túto funkciu vyskúšať už dnes. Za týmto účelom môžeme využiť aplikáciu Privacy Dashboard od vývojára Rushikesh Kamewar. Aplikáciu môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu nižšie.

Privacy Dashboard
Privacy Dashboard
Developer: Rushikesh Kamewar
Price: Free+

Vyskúšajte si  nový Panel ochrany osobných údajov z Androidu 12 už dnes

Aplikácia bola nahranou do obchodu len v týchto dňoch pričom bola stiahnutou už viac ako 10-tisíckrát. Rovnako treba dodať, že dostupnou je zadarmo. Medzi hlavné funkcie aplikácie patrí možnosť prezerania grafu, ktorý ukazuje využitie povolení za posledných 24 hodín.

Privacy Dashboard pre Android_1
Zdroj: Rushikesh Kamewar

Následne, si môžete pozrieť aj jednotlivé sekcie s povoleniami, pričom každá karta poskytuje prehľadnú časovú os, ktorá ukazuje čas, kedy jednotlivé aplikácie pristupovali k daným povoleniam. Rovnako je možné dotknúť sa názvu každej aplikácie, aby ste videli podrobnejšie informácie o použitie povolení.

V závere však musíme dodať, že aby aplikácia fungovala korektne, tak je jej potrebné udeliť nevyhnutné oprávnenia, ktoré žiada. Rovnako vám odporúčame pozerať sa do rozhrania aplikácie s miernym oneskorením, ako použijete nejakú aplikáciu. Dôvodom je, že počas testovania aplikácie, sa nám nezobrazovali informácie o prístupe k jednotlivým častiam smartfónu ihneď potom, ako sme pracovali s vybranými funkciami. Dostupnými sme ich mali približne s 10-minútovým oneskorením. Okrem iného čerešničkou na torte je, že aplikácia sprostredkováva aj ikonu indikátora v reálnom čase, ktorá notifikuje používateľa o tom, že aplikácia pristupuje ku kamere, polohe, či mikrofónu zariadenia. Indikátor v tomto prípade uvidíte vo vrchnej časti obrazovky.

Indikator pristupu ku kamere_Android
Zdroj: Vosveteit

Aplikácia je vo všeobecnosti dosť prepracovanou a ponúka veľmi podobnú skúsenosť, akú sme mohli vidieť v beta verzii systému Android 12. Určite ju preto neprehliadnite.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close