„Jednou z najzvláštnejších vecí Marsu je ticho,“ vysvetľujú vedci: Čo im prezradili prvé zvukové nahrávky z planéty?

Rover Perseverance priniesol prvé zvukové nahrávky z inej planéty. Tie poukazujú na zásadný rozdiel medzi Zemou a Marsom.

Čo nás zvukové nahrávky naučili o atmosfére Marsu?
Zdroj: NASA, PNGWing Úprava: Vosveteit.sk

Prvé zvukové nahrávky z povrchu červenej planéty nám ukazujú, ako znie vietor, zvuk vrtule dronu Ingenuity, alebo zvuk laserového nástroja na povrchu sveta, ktorého atmosféra je oveľa tenšia, ako tá naša.

Tieto nahrávky nie sú len fascinujúcim zážitkom pre bežného diváka, no ukrývajú v sebe aj veľkú vedeckú hodnotu, píše portál NASA JPL. Medzinárodný tím vedcov sa nedávno pokúsil o prvú analýzu audio nahrávky roveru Perseverance a ich práca priniesla naozaj významné výsledky. Po prvýkrát sa vedcom podarilo odhaliť rýchlosť zvuku na povrchu iného sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvuk sa šíri inak v hustej pozemskej atmosfére, ako v tenkej atmosfére, ktorá je zložená hlavne z oxidu uhličitého. Tieto drobné zmeny umožnili vedcom popísať jemné zmeny v tlaku vzduchu a prostredníctvom nich odhadnúť stav roveru.

„Je to úplne nový druh práce a očakávam, že už čoskoro budú nasledovať aj ďalšie vedecké objavy,“ vysvetľuje Sylvestre Maurice, Astrofyzik z University of Toulouse.

Zvukové nahrávky zachytil rover Perseverance prostredníctvom mikrofónu umiestneného na kamere SuperCam. Druhú várku zvukových nahrávok zachytil mikrofón na tele roveru. Druhý mikrofón zaznamenáva predovšetkým zvuky, ktoré vydáva nástroj gDRT (pozn. redakcie: Gaseous Dust Removal Tool). Tento nástroj očisťuje vzorky skál, ktoré sa rover rozhodol preskúmať bližšie.

Rýchlosť zvuku na inej planéte

Najvýznamnejším objavom je ale rýchlosť zvuku na Marse. Kvôli tenšej atmosfére nie je prekvapením, že sa zvuk šíri o čosi pomalšie. U nás na Zemi je rýchlosť zvuku 343 metrov za sekundu, no na Marse je to len 240 metrov za sekundu. Vyššie tóny sa môžu atmosférou prenášať rýchlosťou 250 m/s. Odchýlky v rýchlosti zvuku sú spôsobené tenkou atmosférou, nízkymi teplotami a veľkou koncentráciou oxidu uhličitého.

O inej rýchlosti zvuku vedci tušili ešte pred štartom misie Perseverance, no až prvé nahrávky priniesli jasné dôkazy, ktoré mohli ďalej analyzovať. Zaujímavosťou je, že vďaka tenkej atmosfére sa zvuky šíria na oveľa kratšiu vzdialenosť, než v prípade Zeme. Zvuky s vyššou frekvenciou sa však neprenášajú takmer vôbec.

„Jedna z najšokujúcejších vlastností nahrávok bolo ticho. V určitom momente sme si mysleli, že sa mikrofón pokazil, tak tiché všetko bolo,“ vysvetľuje Maurice.

Aj to je dôsledkom tenkej marťanskej atmosféry. Ako vysvetľuje Baptiste Chide podieľajúci sa na práci, Mars je tichým miestom kvôli nízkemu atmosférickému tlaku. Zároveň ale dodáva, že sa tlak mení počas ročných období. Keď na Marse nastane jeseň, planéta sa môže stať o malý kus hlučnejšou. Vedci túto zmenu budú očakávať a na základe toho získajú viac informácií o počasí a atmosfére Marsu.

Mikrofón podľa vedcov z NASA funguje fantasticky a využívajú ho niekoľkokrát za deň. V určitom momente dokázal zaznamenať aj zvuk helikoptéry Ingenuity, ktorá poletuje naprieč marťanskou oblohou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre