Jedna zvláštna látka by mohla prezradiť existenciu života na inej planéte: O akú látku ide?

Vedci z inštitútu MIT tvrdia, že ide o dobrý indikátor života.

Život na inej planéte
Zdroj: YouTube(National Geographic)

V posledných desaťročiach sa astronómom podarilo objaviť obrovské množstvo exoplanét. Potvrdených bolo 4 375 planét mimo našej sústavy a na potvrdenie ešte čaká ďalších 5 856 kandidátov, píše portál Universe Today.

V posledných rokoch sa vedci pokúšajú objavené planéty lepšie charakterizovať a keď začnú fungovať vesmírne teleskopy novej generácie, tento proces sa ešte urýchli. Astrobiológovia v súčasnosti pracujú na zozname potenciálnych biologických stôp. Ide o chemické zlúčeniny, ktoré môžu indikovať prítomnosť života na konkrétnej planéte, ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, alebo voda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia inštitútu MIT (pozn. redakcie: Massachusetts Institute of Technology) tvrdí, že dôležitou zložkou je aj druh uhľovodíka s názvom izoprén. Problém je, že väčšina objavených exoplanét sa našla pomocou nepriamych metód pozorovania, napríklad pomocou tranzitnej metódy. Len hŕstku z nich mohli vedci pozorovať priamo a získať údaje o zložení ich atmosfér.

Súčasné teleskopy nemajú dostatočné rozlíšenie na to, aby mohli pozorovať menšie planéty, ktoré obiehajú blízko svojej hviezdy. Práve takéto planéty by ale podľa astronómov a astrobiológov mohli mať najlepšie podmienky na život. Lenže svetlo, ktoré planéty vyžarujú splýva so svetlom, ktoré vyžarujú ich hviezdy, a tak ich vedci nedokážu pozorovať.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba bude teleskopom novej generácie, ktorý umožní astronómom priame pozorovanie týchto planét. Vďaka nemu budú môcť získať údaje o ich atmosférach, v ktorých sa môžu nachádzať látky, spojené s existenciou života. Lenže vedci potrebujú vedieť, na aké látky sa môžu zamerať. Typickými látkami sú: Kyslík, oxid uhličitý, voda a metán.

Indikátor života

Zaujímavým dodatkom do zoznamu je ale izoprén, uhľovodík, ktorý sa podľa vedcov z MIT taktiež spája so životom. Okrem komplexnejších organizmov ho môžu produkovať aj baktérie.

„Izoprén je sľubnou látkou, pretože je vo veľkých množstvách produkovaná životom na Zemi. Izoprén produkuje veľa druhov organizmov, od baktérii, cez rastliny, až po zvieratá,“ vysvetľuje Sara Seager z inštitútu MIT.

Izoprén sa na Zemi produkuje v rovnakom množstve, ako ďalšia dôležitá látka, metán. Vďaka interakciám s kyslíkom je ale Izoprén zničený. Seagerovej tím sa preto zameriava na planéty, ktoré nemajú kyslík v atmosfére. Existujú planéty, ktoré majú atmosféru zloženú z vodíkového plynu, oxidu uhličitého a dusíka. Rovnaké zloženie mala aj naša planéta pred miliardami rokov.

Vedci z MIT tvrdia, že mladá planéta, na ktorej sa len začína vyvíjať život, by mala mať v atmosfére množstvo izoprénu. Objav tejto látky v atmosfére exoplanéty by mohol naznačovať planétu, ktorá sa vydáva rovnakou evolučnou dráhou, ako naša Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre