Spravodajstvo

Jedna z najjasnejších hviezd na oblohe umiera. Staneme sa svedkami impozantného vesmírneho divadla?

Hviezda Betelgeuse v súhvezdí Orion vyhasína a vedci sú presvedčení, že jej krátky život zakončí mohutná explózia, viditeľná zo Zeme.

Súhvezdie Orion je jedným z najznámejších obrazov na nočnej oblohe, ktorý môžete vidieť na celom svete. V poslednej dobe však vyzerá trochu inak. Červený gigant, hviezda s názvom Betelgeuse, umiestnená na pravom ramene lovca, svieti najmenej za posledné storočie.

Normálne sa radí do 10 najjasnejších hviezd na oblohe, avšak od októbra hviezda pomaly vyhasína. Uprostred decembra sa svojou jasnosťou nedokáže radiť ani medzi prvú 20 najjasnejších objektov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Súhvezdie vyzerá úplne inak s vyhasnutou hviezdou,“ poznamenal Edward Guinan z univerzity Villanova.

Pre hviezdu Betelgeuse sa nejedná o nič nové, radí sa medzi premenné hviezdy, ktorých náhla zmena jasu bola skúmaná celé desaťročia. Vedcom robí vrásky na čele to, že zmeny v jasnosti sú náhle a výrazné. To ich doviedlo k myšlienke, že sa v budúcnosti staneme svedkami ešte krajšieho úkazu.

Hviezda môže byť na konci svojho života, čo znamená že môže explodovať. To by znamenalo, že na krátky moment by mohla rozsvietiť nočnú oblohu viac, ako spln mesiaca a potom už navždy zmiznúť. Veľké, červené hviezdy ako Betelgeuse majú rýchly život a odumrú v obrovskej explózii, ktorú možno pozorovať naprieč veľkými vzdialenosťami.

Ovplyvní nás vesmírna explózia?

Hoci má hviezda len 8-miliónov rokov, vedci vedia, že jej život sa chýli ku koncu. Nemyslia si však, že by sme sa svedkami mimoriadneho úkazu stali v dohľadnej dobe. Jedná sa o hviezdu, ktorá je 20-krát väčšia ako naše Slnko. Ak by si tieto dve hviezdy vymenili miesta, Betelgeuse by pohltil všetko až po Jupiter.

Od nás sa nachádza 600 svetelných rokov, čo znamená, že v prípade explózie bude možné divadlo pozorovať aj u nás na Zemi. Pár mesiacov ju bude možnosť pozorovať na oblohe aj počas dňa, potom navždy zmizne z našej oblohy.

Hoci sa Betelgeuse nachádza relatívne blízko nás, stále sa jedná o vzdialenosť, na ktorú nás nedokáže výbuch ovplyvniť. Vedci predpokladajú, že  by trvalo 6-miliónov rokov, aby sa ku nám dostala tlaková vlna, spolu s „vnútornosťami“ mŕtvej hviezdy. V takom prípade by nás Slnko ochránilo pred všetkým, čo by sa ku nám mohlo dostať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close