Jedna strana Zeme sa ochladzuje rýchlejšie ako druhá: Čo to spôsobuje?

Nový výskum sa pozrel na to, ako sa šíri teplo v útrobách našej planéty.

Zemské jadro
Zdroj: flickr.com (Shea Huening) CC BY-ND 2.0

V interiéri našej Zeme sa nachádza žeravé jadro a vrstvy lávy, ktoré vo vzdialenej budúcnosti vychladne, píše portál IFLScience. Nový výskum ale tvrdí, že jedna strana planéty by mohla vychladnúť skôr, ako druhá.

Štúdia bola publikovaná v denníku Geophysical Research Letters a autori v nej analyzovali pohyb kontinentov a tektonických platní za posledných 400-miliónov rokov. Zistili, že niektoré časti planéty ostali vďaka tomuto pohybu o čosi izolovanejšie ako iné, čo vedie k nerovnomernému ochladzovaniu. V našej planéte vzniká teplo aj rádioaktívnym rozkladom materiálov. Zároveň sa toto teplo stráca tým, že sa posúva do vyšších vrstiev Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sme si zobrali množstvo tepla, ktoré Zem vyprodukuje a tepla, ktoré sa stratí zo zemskej kôry, zistíme, že planéta stratí viac tepla, ako vyrobí, čo znamená, že jedného dňa dôjde k úplnému vychladnutiu planéty a koniec života. Vedcom sa však podarilo zistiť, že teplo sa vytráca najrýchlejšie z plôch, ktoré sú pokryté oceánom. Kontinenty prinášajú viac izolácie, čo znamená, že zadržia viac tepla.

Nerovnomerné chladnutie

Vedci vo svojom výskume tiež zistili, že dve zemské pologule chladnú každá iným tempom. Vychádza to z histórie. Za posledných 400-miliónov rokov totiž bola jedna pologuľa primárne z vody, zatiaľ čo druhá bola izolovaná pôdou.

Pologuľu pokrytú vodou nazvali Tichá pologuľa, pretože sa skladá hlavne z Tichého oceánu. Tú druhú označujú ako africkú, pretože sa tu nachádzajú kontinenty ako Afrika, Európa a Ázia. Vedci rozdelili každú pologuľu do šachovnice a vďaka tomu mohli presnejšie zistiť, akou rýchlosťou sa jednotlivé oblasti ochladzujú. Podarilo sa im zistiť, že Tichá pologuľa sa ochladila o približne 50 kelvinov (pozn. redakcie: -223 °C) viac, ako Africká pologuľa.

Africká pologuľa bola v minulosti domovom superkontinentu Pangea, ktorý dokázal držať teplo. Neskôr sa superkontinent rozdelil na Africký kontinent a Euráziu. Oproti tomu Tichá pologuľa bola vždy tvorená prevažne oceánom, čo znamená, že postupom času z nej unikalo viac tepla.

Zaujímavosťou je, že Tichá pologuľa je v skutočnosti teplejšou, ako Africká pologuľa, napriek tomu, že chladne rýchlejšie. Vedci predpokladajú, že za to môže pradávny superkontinent Rondinia, ktorý sa na tejto pologuli nachádzal. Podľa teórie mohol zachytiť veľké množstvo tepla, ktoré sa od jeho rozpadu nestihlo rozpŕchnuť. Je dokonca možné, že toto teplo ovplyvňuje vnútornú teplotu Tichej pologule.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre