Je voda vo vesmíre bežná? Vedci sa domnievajú, že nemusí byť takou „raritou“ ako si myslíme

Aj v našej Slnečnej sústave sa nachádza niekoľko telies, na ktorých vieme nájsť vodu

Voda vo vesmire
Zdroj: pixabay.com (8385)

Vedci veria, že v  našej Slnečnej sústave sa nachádza niekoľko mesiacov, na ktorých by sa dal nájsť život. Ide napríklad o Ceres Callisto, Európu, Ganymedes, Encleadus, Titan.

Ďalšími kandidátmi by mohli byť Diona, Mimas, Triton a trpasličia planéta Pluto. Prečo sú tieto vesmírne telesá výnimočné? Predpokladá sa totiž, že pod ich povrchom sa nachádza dostatok tekutej vody, organické molekuly a teplo, spôsobené slapovým ohrievaním. Slapové ohrievanie je spôsobené deformáciou telesa, ktorá vzniká pri gravitačnej interakcii s inými telesami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa teraz zamýšľajú nad otázkou, či je možné podobné mesiace nájsť aj v iných hviezdnych sústavách. Zodpovedať sa ju pokúsi planetárna vedkyňa, doktorka Lynnae C. Quick a jej tím z NASA Goddard Space Flight Center. V novej štúdii sa zamerali na tento problém a zistili, že vodné svety môžu byť v našej galaxii celkom bežné.

Vo svojej štúdii zvažovali pravdepodobnosť existencie planét s podzemnými oceánmi v iných hviezdnych systémoch. Ak sú geologicky aktívne, výsledkom by mali byť vodné plyny, vytryskujúce spod zeme, píše Universe Today. Tie by mohla budúca generácia teleskopov zachytiť.

Pravdepodobnosť existencie vody

Súčasná generácia nie je na to dostatočne sofistikovaná. Doktorka Quick začala s matematickou analýzou už v roku 2017. Vybrala si 53 exoplanét, ktoré sú veľkosťou podobné Zemi, no niektoré boli až 8-krát hmotnejšie. Následne sa pokúsili určiť, koľko energie môžu vo forme tepla generovať. Ako šablónu použili mesiace v našej Slnečnej sústave.

V prvom rade existuje pomalý rozklad rádioaktívnych materiálov v kôre a plášti planéty. Potom existujú slapové sily, pri ktorých gravitačná sila iného objektu spôsobí deformáciu interiéru planéty. To generuje teplo, ktoré potrebuje únikovú cestu. V prípade našej Zeme sa teplo uvoľňuje pomocou sopečnej aktivity. V prípade mesiacov Europa, Encleadus atď., hovoríme o kryovulkanizme.

Kryovulkanizmus znamená, že sa voda dostane cez ľadový obal na povrch vo forme vodných plynov. Ak vedci zistia koľko tepla unikne, môžu zistiť, či je teleso obývateľné. Ich analýza zistila, že z 53 testovaných planét je pravdepodobné, že 14 z nich budú vodné svety. Vychádza to na 26%. Taktiež sa pozreli na sústavu TRAPPIST-1, ktorá má sedem skalnatých planét a bola potvrdená v roku 2017. Vedci sa domnievajú, že by sa v sústave mohla nachádzať voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre