Je vôbec potrebné, aby váš smartfón získal Android 12? Pozrite sa na dôvody, prečo by vás staršia verzia nemala trápiť

Android 12 môže byť skvelým lákadlom z pohľadu dizajnu či funkcií. V skutočnosti ho však nepotrebujete až tak, ako si myslíte.

Android 12 koniec
Zdroj: Vosveteit.sk

Na aktualizáciu pre Android 12 isto čakajú mnohí z vás. Nový systém predsa len vyzerá lákavo najmä čo sa dizajnu týka a navyše prináša i niekoľko nových funkcií, ktoré by sme si radi vyskúšali. Nie každý však bude mať tú možnosť si najnovšiu verziu systému od Googlu vyskúšať. S tým však ostáva otázkou, je naozaj dôležité mať systém aktualizovaný na najnovšiu verziu alebo nám stačí mať starší Android 11 s aktuálnou záplatou? Na odpoveď sa teraz pozrieme spoločne a už teraz vás môžeme ubezpečiť, že nie všetky smartfóny potrebujú byť na novú „dvanástku“ aktualizované. V niektorých prípadoch nám jednoducho bude stačiť i staršia verzia. Na tému upozorňuje portál makeuseof.com.

Takmer všetky aplikácie stále fungujú i na starších verziách

Požiadavky aplikácií v Obchode Play naozaj nie sú veľmi vysoké a i so staršou verziu systému dokážete fungovať bez obmedzení. Aspoň s ohľadom na tieto aplikácie, pretože mnohé stále vyžadujú naozaj staré verzie systému Android. Keby sme sa zapozerali na požiadavky mnohých aplikácií v Obchode Play, našli by sme minimálne požiadavky dokonca pre verzie Androidu 5.0 Lollipop, ktorý dnes nevyužíva naozaj takmer nikto. So staršou verziou sa teda nemusíte obávať, že by vaše aplikácie nefungovali správne. Android 12 v takomto prípade naozaj nebude nutný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostné aktualizácie sú oveľa dôležitejšie

Nie veľké aktualizácie systému ale tie bezpečnostné sú tými dôležitými a na tie by sme sa mali zamerať. Ak bude váš smartfón „bežať“ na verzii Androidu 11 a bude aktualizovaný na jednu z aktuálnejších bezpečnostných záplat, nemusíte sa obávať. Problémom by možno mohli byť verzie systému, ktoré nemajú pravidelné bezpečnostné aktualizácie. Také smartfóny môžu byť náchylnejšie na rôzne útoky a malvéry. Preto by ste sa mali sústrediť skôr na pravidelné aktualizácie, ktoré dokážu byť častokrát užitočnejšie, ako nové prostredie a funkcie Androidu 12.

Nadstavby systému sú taktiež dôležité

Majitelia smartfónov využívajúcich akúkoľvek nadstavbu si koľkokrát ani neuvedomia, že nejaká väčšia aktualizácia systému prebehla. Prečo tomu tak je? Nadstavby systému totiž častokrát prinesú nové funkcie skôr ako samotný Android. Používateľské prostredie Androidu si taktiež mnohí používatelia smartfónov s nadstavbou ani len nevšimnú. Ak teda máme brať do úvahy, že využívate zariadenie napríklad s MIUI od Xiaomi, One UI od Samsungu či inou skvelou alternatívou, funkcie či vzhľad systému Android 12 ani nepotrebujete.

Google prináša novinky i do starších verzií systému

Len sa pozrite do vášho smartfónu, aplikácie Chrome, Obchod Play či Telefón od Googlu vám už dávno bežia na verzii, ktorá spadá do Material You dizajnu. Ten je typický pre Android 12 a spoločnosť Google prináša nové funkcie a vzhľad aplikácií i do starších verzií Androidu. Navyše Google podporuje najmenej tri generácie staré systémy, preto by sme dnes mali mať podporované a udržiavané i smartfóny s Androidom 9 Pie. Vaše obavy z nezískania aktualizácie teda nie sú na mieste, ak teda nevlastníte úplne staré zariadenie.

Hardvér nemusí byť uspôsobený pre nový Android 12

Len nedávno sme riešili požiadavky, ktoré si stanovila spoločnosť Google pre správny chod Androidu 12. Samozrejme že ide len o ideálne podmienky a Google nevyžaduje, aby každý smartfón spĺňal úplne všetky podmienky. Na druhú stranu však váš starší či menej vybavený smartfón nemusí s novým systémom stíhať. Vaše zariadenie tak môže byť spomalené a nemusí fungovať úplne správne pri najnovšej verzii systému.

Nové verzie systému vedia poriadne zamiešať kartami

Spomínate si na prechod z Androidu 10 na Android 11? Túto zmenu obklopovalo mnoho problémov, ktoré nevrhali na spoločnosť Google ale ani na výrobcov smartfónov príliš dobré svetlo. V konečnom dôsledku boli majitelia smartfónov „zaseknutí“ na Androide 10 ešte radi, že im ostali klasické četové hlavičky pre Messenger a nemuseli riešiť rôzne problémy, ktoré so sebou Android 11 prinášal.

I napriek všetkým týmto pozitívnym správam je však pekné „bežať“ na najnovšej verzii systému. Znamená to pre vás dlhšiu systémovú podporu a častokrát i nové funkcie v smartfónoch. Je váš model ešte medzi kompatibilnými pre Android 12? Alebo ostanete „zaseknutí“ na staršej verzii systému? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre