Je vesmír naozaj temný? Tím astronómov pátral po „vesmírnej žiare“

Pomohla im k tomu sonda New Horizons, ktorá v roku 2015 preletela okolo Pluta

Andromeda
Zdroj: ESO

Ak sa v noci pozrieme na oblohu, niekde ďaleko od mesta, všimneme si nespočetné množstvo hviezd, ktoré na nebi žiaria a medzi týmito svetielkami sa nachádza tmavý vesmír. Niekoľko astronómov sa však zameralo na temnotu vesmíru a pokúsili sa zistiť, či je vesmír naozaj taký čierny ako sa nám javí, píše portál NPR.org.

Medzi týchto astronómov sa radí aj Tod Lauer, z National Optical Astronomy Observatory. Jeho úlohou bolo zistiť, či môže vesmír sám o sebe žiariť. Tvrdí, že ide o otázku, ktorú sa pokúšali vedci zodpovedať celé desaťročia. Tímu sa podarilo nájsť odpoveď, a to pomocou sondy americkej NASA, New Horizons.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Žiara vo vesmíre?

Sonda New Horizons bola pôvodne navrhnutá na preskúmanie trpasličej planéty Pluto, ktorá sa nachádza na okraji našej sústavy. Túto planétu sa jej úspešne podarilo navštíviť v roku 2015, no po prelete sonda pokračovala ďalej. Dnes ju môžeme nájsť približne 6-miliárd km od domova.

Momentálne sa sonda nachádza ďaleko od všetkých zdrojov svetla, ktoré by mohli rušiť jej pozorovania. Pre účely výskumu sa sonde podarilo vytvoriť niekoľko fotografií, ktoré vedci popísali ako „neuveriteľne nudné.“

„Ide o fotografie, ktoré zachytávajú prázdnu oblohu. Tu a tam sa objaví nejaká slabo žiariaca hviezda, alebo galaxia, no všetko to vyzerá veľmi náhodne. Práve to potrebujeme. Pre výskum je ideálne miesto, ktoré nemá okolo seba žiadne jasné zdroje svetla, ktoré by mohla kamera zosnímať, hoci aj nepriamo,“ vysvetľuje Lauer.

Následne tím odstránil všetky známe zdroje svetla. Keď sa im podarilo odstrániť svetlo hviezd, ale aj svetlo našej Mliečnej dráhy, na záberoch ostalo jedine svetlo, ktoré sa ku nám dostávalo z vesmíru mimo našej galaxie. Vedcom sa podarilo odstrániť aj to a na záberoch im stále ostalo množstvo nevysvetleného svetla.

Táto hodnota sa rovnala hodnote svetla, ktoré sa k sonde dostalo z iných, známych galaxií. Lauer zatiaľ nedokáže vysvetliť výsledky výskumu, avšak tvrdí, že môže ísť o ešte neobjavené galaxie, alebo o iný zdroj svetla, o ktorom nemáme predstavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre