ANDROIDNovinky

Je tu nový programovací jazyk Androidu a volá sa Kotlin

Google oznámil podporu programovaciemu jazyku Kotlin v systéme Android na udalosti Google I/O 2017. V tomto článku prinášame pár vecí, ktoré by ste o ňom mali vedieť.

Čo je Kotlin?

Kotlin je programovací a vývojový jazyk od JetBrains. Je to skupina ľudí, ktorá stojí aj za IntelliJ Java IDE a Kotlin je s Javou skutočne interoperabilný. To znamená, že vývojári môžu používať Java knižnice, ktoré už používajú, a kód, ktorý píšu s Kotlinom, je možné previesť aj na Java a naopak. Je to celkom dôležité, pretože Java je jedným z najčastejšie používaných programovacích jazykov na svete a od začiatku sa používa pre Android.

Prečo sú vývojári nadšení podporou Kotlinu?

Kotlin je plne podporovaný editovacím prostredím JetBrains IntelliJ. Programovací nástroj akéhokoľvek druhu je len taký dobrý ako jeho podpora. JetBrains poskytuje jednoduché, ale výkonné konvertory Java na Kotlin a môže generovať Javu a JavaScript z kódu Kotlinu.

Kód napísaný s Kotlinom je jednoduchší ako jeho Java ekvivalent, aj keď odkazuje na rovnaké knižnice alebo triedy. Je ľudsky čitateľnejší, čo uľahčuje debugging  a celkovo je lepší pre písanie Android aplikácií.

Znamená to koniec pre Javu?

Nie neznamená. Java sa stáva v najnovších verziách Androidu a Android Studio čoraz silnejšou a lepšou. Ako už bolo spomenuté vyššie, Kotlin a Java sú vo svojich základoch úzko spriaznené a pridanie podpory pre Kotlin robí Javu ešte lepšou.

Budú aplikácie lepšie alebo vyzerať inak?

Môžu byť síce lepšie, alebo dokonca jednoducho vyzerať lepšie, preto, lebo má vývojár viac času na prácu s používateľským rozhraním, ale funkčne sú Kotlin a Java kompatibilné a budú vyzerať úplne rovnako. Ani nezistíte, že je niečo iné.

Ak sa zaujímate o detaily ohľadom Kotlinu, prípadne by ste ho radi začali používať, na webe JetBrains Kotlin nájdete všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.

Pomocou aplikácie Android Studio, Eclipse, IntelliJ IDEA alebo samostatného kompilátora môžete vytvoriť aplikácie Kotlin pre Android alebo váš webový prehliadač. Existujú dokonca aj skvelé tutoriály, ktoré vás posunú tam, kam potrebujete.

Zdroj: blog.jetbrains.com

 

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close