SpravodajstvoVeda a výskum

Je to tu: Perseverance nahral prvé zvuky z inej planéty! Vypočujte si, ako „znie“ Mars

Nahrávka vám ukáže, ako znie svišťanie vetra na povrchu Marsu.

Už sme písali o tom, že si rover Perseverance so sebou nesie mikrofón, ktorý zachytí prvé zvuky z povrchu inej planéty. To sa stalo realitou a portál Space píše, že 20. februára bol roverom nahratý 60-sekundový záznam, na ktorom je možné počuť marťanský vietor.

„Je to dychberúce,“ konštatoval Dave Gruel z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Gruel má na starosti kamerový systém rovera, ktorý zahŕňa aj mikrofón. Ten mal pôvodne nahrať zvuky rovera počas „Siedmich minút strachu,“ čo je úsek, kedy musel rover úspešne dosadnúť na povrch Marsu úplne sám, bez pomoci riadiaceho strediska na Zemi. Mikrofón však fungoval okamžite po pristátí a okamžite nahral historický zvukový záznam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ciele misie Perseverance

Rover so sebou nesie ešte jeden mikrofón, ktorý sa nachádza na vedeckom inštrumente SuperCam. Ten však ešte nie je v prevádzke. Momentálne prebieha skúška všetkých systémov rovera a keď bude hotová, druhý mikrofón pomôže vedcom odhaliť skaly, na ktoré sa má Perseverance zamerať. Mikrofón pomôže vedcom charakterizovať skaly, zistiť ich tvrdosť a či majú na sebe tenký povlak. Zároveň však mikrofón dokáže nahrať aj množstvo iných zvukov, napríklad praskanie marťanských skál pod kolesami rovera Perseverance.

V budúcnosti by mohol rover priniesť aj prvú stereo nahrávku. Použiť by mal mikrofón, ktorý sa nachádza na zariadení EDL a aj mikrofón na zariadení SuperCam. Tím však nevie povedať, či k tomu naozaj dôjde, pretože mikrofón na zariadení EDL nebol navrhnutý pre kruté mrazy na povrchu Marsu, preto nevedia povedať, koľko ešte mikrofón vydrží.

Perseverance je v mnohých ohľadoch historickou misiou. Na planétu dostali nielen prvý mikrofón, ale aj prvého drona, ktorý sa už čoskoro pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu iného kozmického telesa. Zároveň bude rover zbierať vzorky marťanskej pôdy, ktoré následne zoberie na Zem misia okolo roku 2031.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close