APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Je táto aplikácia bezpečná? Pozrite sa na návod ako rozpoznať bezpečnú aplikáciu od hrozby v Obchode Play

Nie každá aplikácia v Obchode Play je bezpečná. Pozrite sa, ako môžete takýto softvér jednoducho odhaliť i vo vašom smartfóne.

Obchod Play je dnes jednou z najpoužívanejších súčastí operačného systému Android. Slúži totiž k inštalácii nových aplikácií, no i k udržovaniu aktuálne najnovšej verzie vašej aplikácie. V tomto obchode s aplikáciami sa v súčasnosti nachádza až niekoľko miliónov aplikácií, no nie všetky sú úplne bezpečné i napriek tomu, že všetky musia prejsť kontrolou zo strany Obchodu Play. Cez toto „sito“ však dokáže prejsť niekoľko škodlivých aplikácií, ktoré sú následne voľne dostupné k sťahovaniu medzi používateľmi. Ako ich však rozpoznať od tých, ktoré sú úplne bezpečné? Pozrite sa s nami na niekoľko tipov ktoré vám môžu pomôcť takéto hrozby odhaliť. Na tému upozorňuje portál makeuseof.com.

Všímajte si hodnotenie používateľov

Hodnotenie ďalších používateľov v komentároch aplikácie dokáže byť dostatočne nápomocné. Nevšímajte si však len dobré hodnotenia, ktoré môžu byť falošne vytvorené. Mali by ste brať ohľad i na nie príliš pozitívne ohlasy na aplikáciu a uvedomiť si, že komentár typu „aplikácia mi poškodila smartfón“ dokáže byť dostatočnou výstrahou.

Ohlasy typu „skvelá aplikácia, funguje výborne“ nám totiž o samotnej aplikácii veľmi neprezradia a v konečnom dôsledku môžu byť len dosadené vývojármi aplikácie. A taktiež nezabúdajte na zlaté pravidlo, 4 hviezdičky ohodnotené niekoľkými stovkami používateľov majú väčšiu hodnotu, ako päť hviezdičiek udelených len pár používateľmi.

Starostlivo si prečítajte popis aplikácie

Aj vývojári by si mali dať záležať na starostlivom popise aplikácie. Ak popis dáva zmysel a aplikácia je detailne popísaná, mali by ste sa cítiť bezpečne aj vy. Ak sú však aplikácie popísané veľmi chabo, vety navyše nedávajú ani riadne zmysel, prípadne chýba akýkoľvek popis, mali by ste sa mať na pozore. Popis aplikácie by prítomný mal byť už len v záujme developera aplikácie.

Všimnite si počet inštalácií

Je samozrejmé, že aplikácia akou je Messenger bude mať viac stiahnutí, ako nejaká iná alternatíva pre posielanie správ. Na druhú stranu však ani príliš vysoký počet stiahnutí neznačí, že je aplikácia bezpečná. Developeri aplikácií, v ktorých sa môže skrývať malvér, totiž vedia využívať botov, aby im počet stiahnutí aplikácie rapídne narastal a vám sa tak aplikácia môže zdať bezpečná. Buďte teda obozretní a pokúste sa inštalovať si len aplikácie, ktoré máte overené.

Aplikácia by si nemala vyžadovať prehnané povolenia

Povolenia aplikácie k mikrofónu, vašej polohe, ukladaniu súborov či rôznym iným funkciám vo vašom smartfóne. Podozrivá aplikácia si vie vypýtať až prehnané povolenia, ktoré vie neskôr využiť. Dávajte si teda pozor, čo aplikácii povolíte. Skúste si všimnúť povolenia aplikácie ešte pred jej inštaláciou, ak to však nie je možné, buďte obozretní. Povolenia k súčastiam smartfónu by ste totiž nemali udeľovať len tak náhodne.

Zistite si informácie o vývojárovi aplikácie

Ak aplikáciu uviedol známy vývojár, máte vystarané. Dnes je na trhu viacero vývojárskych tímov, ktoré majú známe mená a vy sa v nich viete ľahko orientovať. Ak však predsa len nepoznáte vývojára a máte z jeho názvu podozrenie, že by mohlo ísť o podozrivú aplikáciu, skúste navštíviť jeho webové stránky. Možno vám o potenciálnej hrozbe povedia viac, prípadne vás ubezpečia, že aplikácia je úplne bezpečná.

Sledujte aplikáciu i počas jej inštalácie

Inštalačný proces je posledným krokom k tomu, ako odhaliť škodlivý softvér. V skutočnosti, mnohí z nás len odsúhlasia všetky požiadavky aplikácie a nevšímajú si toho, čo nám okná z Obchodu Play píšu. A to je práve tou chybou, ktorú by sme nemali robiť. Všímajte si pozorne všetko, čo vám počas inštalácie aplikáciie „vyskočí“ a nepodceňte ani kontrolný proces Google Play Protect. Môžete sa tak vyhnúť neskorším nepríjemnostiam spojených s odstraňovaním škodlivého malvéru.

Všímate si podozrivé aplikácie v Obchode Play aj vy? Alebo ich jednoducho považujete všetky za úplne bezpečné? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close