Je problém s Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom vyriešený? Kde sa stala chyba?

Vedci prišli na možné riešenie problému, ktorý zastavil Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Zdroj: hubblesite.org

Americká vesmírna agentúra, NASA, odhalila možnú príčinu problému, ktorý sa objavil 13. júna a zabránil Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu v činnosti, píše portál SciTech Daily.

Dobrou správou je, že samotný teleskop a všetky vedecké nástroje v ňom nie sú poškodené. Problém sa nahádzal v počítači, ktorý kontroluje a monitoruje činnosť vedeckých nástrojov v teleskope. Keď sa počítač zasekol, Hubblov teleskop prešiel do núdzových nastavení, aby zabránil poškodeniu. Vedci sa pokúsili počítač reštartovať, alebo zapojiť záložný počítač, no tieto pokusy o opravu neboli úspešné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas týchto pokusov sa vedci dozvedeli cenné informácie. Chyba nebola v počítači samotnom, ale v energetickej riadiacej jednotke, ktorá sa na počítači nachádza. Jej úlohou je poskytovať napätie počítaču. V jednotke sa nachádza sekundárny ochranný obvod, ktorý monitoruje napätie, opúšťajúce riadiacu jednotku. Ak napätie klesne, alebo prekročí dovolené hodnoty, počítač sa zastaví.

Momentálne nie je jasné, či napätie prekročilo stanovené hodnoty, alebo je ochranný obvod starý a už nefunguje tak, ako by mal. Aby sa problém odstránil, odborníci sa pripravujú prejsť na záložnú riadiacu jednotku. Už prebehli všetky potrebné testy a vedenie americkej NASA dalo na prechod zelenú. Prechod na záložnú jednotku prebehne dnes a ak bude úspešný, potrvá ešte niekoľko dní, kým sa Hubblov vesmírny ďalekohľad vráti do pôvodného stavu.

Koniec Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu?

Podobný problém nastal ešte v roku 2008. Tím inžinierov bol nútený prehodiť Hubblov ďalekohľad na núdzový počítač, keď zlyhala jedna z častí hlavného počítača. V roku 2009 bola celá riadiaca jednotka vymenená a používa sa do dnes. Nie je známe, koľko ešte vydrží a či sa vôbec NASA pustí do výmeny celej riadiacej jednotky. Objavili sa aj správy, že v prípade väčších poškodení NASA vesmírny teleskop odstaví.

Hubblov vesmírny ďalekohľad začal svoju misiu  roku 1990 a slúži nám už viac ako 31 rokov. Priniesol nám cez 1.5-milióna pozorovaní a vďaka údajom, ktoré zozbieral bolo publikovaných cez 18-tisíc vedeckých štúdií. Medzi najvýznamnejšie objavy Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu patrí objav zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru, postupná evolúcia galaxií, alebo štúdia atmosféry planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Služba Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu sa však pomaly, ale isto blíži ku koncu. Nahradiť ho majú teleskopy novej generácie, ako napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý odštartuje tento rok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre