Je Planéta 9 skutočnou? Alebo ide o čiernu dieru? Nová štúdia píše o teleskope, ktorý môže priniesť odpovede

V novom výskume sa píše o potvrdení, alebo vyvrátení existencie tohto záhadného objektu

Deviata planéta
Zdroj: NASA

O existencii takzvanej Planéty 9 existuje v súčasnosti mnoho teórií. Niektorí sa zastávajú teórie, že ide o planétu, ktorá je 5-15 krát väčšia než naša Zem. Iní sa domnievajú, že by mohlo ísť o miniatúrnu čiernu dieru, priamo v našej sústave.

Je „Deviata planéta“ skutočná? Najnovšie výskumy spochybňujú jej existenciu

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo výskume študenta Harvardskej univerzity, Amira Siraja a teoretického astrofyzika, Avi Loeba, sa píše o novom teleskope, ktorý by mohol túto otázku konečne zodpovedať. O Planéte 9 sa začalo hovoriť v roku 2016. Jej existencia by totižto dokázala vysvetliť zvláštne správanie kozmických objektov v Kuiperovom páse, ktorý sa nachádza ďaleko za Neptúnom.

Existencia Planéty 9 je však nepravdepodobná. V podmienkach, aké mala naša Slnečná sústava by bolo vytvorenie tak veľkej planéty v danej vzdialenosti extrémne zložité. Preto astronómovia prišli s ešte šialenejšími teóriami o tom, čo by mohol záhadný objekt na okraji Slnečnej sústavy byť. Jedna z teórií hovorí o tom, že Planéta 9 je v skutočnosti čiernou dierou.

„Ak je Planéta 9 skutočná a nejde o chybu, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou planéta,“ píše autor výskumu, Amir Siraj v e-maile pre portál Forbes.

Podľa jeho slov neexistujú zatiaľ žiadne dôkazy hovoriace o tom, že môžu existovať čierne diery s hmotnosťou menšou ako naše Slnko. Taktiež nie je jasné, ako by takéto drobné čierne diery vznikli. Siraj však teóriu drobnej čiernej diery úplne nevylučuje.

„Myšlienka, že by sa v našej Slnečnej sústave mohla nachádzať čierna diera, je extrémne fascinujúca. Už len preto sa oplatí zistiť, či túto teóriu vieme potvrdiť, alebo nie,“ hovorí Siraj.

Ako nájsť záhadný objekt?

Jednou z možností, ktorú navrhol teoretický fyzik Edward Written, je poslať sto miniatúrnych sond na miesto, kde by sa záhadný objekt mal nachádzať. Tie by zaznamenali akékoľvek zmeny, ak by vstúpili do gravitačného poľa planéty, alebo čiernej diery.

Je Planéta 9 vôbec planétou? Vedci prichádzajú s metódou, ako záhadný objekt odhaliť

Sirajov výskum sa zameriava na záblesky svetla, ktoré by vznikli prípadným stretom objektov z Oortovho oblaku a potenciálnou čiernou dierou. Tie by malo zachytiť nové observatórium, ktoré je momentálne vo výstavbe. Rubin Observatory dokáže každé tri noci zachytiť celú južnú pologuľu a astronómov bude upozorňovať na kozmické udalosti v reálnom čase.

„Metóda pozorovania LSST (pozn. redakcie: Legacy Survey of Space and Time) dokáže pozorovať celú oblohu približne dvakrát za týždeň. Vypočítali sme že záblesky ktoré vzniknú po strete s čiernou dierou budú najjasnejšie v optickom pásme, v ktorom LSST operuje,“ dodáva Siraj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre