Je na Venuši život, alebo nie? Takto pokračuje pátranie po fosfáne v jej oblakoch

Štúdie buď potvrdzujú, alebo sa pokúšajú vyvrátiť existenciu fosfánu na planéte, no výskumu to vraj pomôže

Venuša
Zdroj: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

V septembri minulého roku bola v oblakoch Venuše objavená jedinečná chemikália – fosfán. Tento objav vzbudil vlnu záujmu, pretože by mohlo ísť o biologickú stopu, ktorá naznačuje prítomnosť života na tejto nehostinnej planéte. Vedci z celého sveta sa od objavu fosfánu snažili túto teóriu buď potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Venuša sa síce považuje za nehostinnú planétu, ale vo vrchných častiach atmosféry (pozn. redakcie: približne 50-60 km nad povrchom) by mohli byť podmienky pre život prijateľné. Práve v tejto oblasti sa našli stopy fosfánu. Dve nové štúdie, ktoré boli publikované tento týždeň, by mohli nadobro vyvrátiť existenciu tejto chemikálie v oblakoch Venuše. Téme sa venuje aj portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to fosfán?

Túto chemikáliu môžeme nájsť aj u nás na Zemi. Spája sa väčšinou s ekosystémom, ktorý nemá dostatok kyslíku. Fosfán teda môžeme nájsť v mokradiach, či iných miestach, kde žije skupina mikróbov, ktoré si vystačia s malým množstvom kyslíku. Fosfán dokonca môžeme nájsť aj v našich črevách a predpokladá sa, že ho tieto mikróby dokážu určitým spôsobom vyrobiť.

Fosfán by však mohol byť vyrobený aj abioticky (pozn. redakcie: nie živými organizmami), no prvotná štúdia vylúčila veľa abiotických spôsobov, ktoré by mohli fosfán na Venuši vytvoriť. Zároveň bola štúdia v tomto aspekte opatrná a zvážila možnosť, že mohol existovať iný proces, ktorý by chemikáliu vytvoril. Taký proces, ktorý je ľuďom ešte neznámy.

Fosfán môže vzniknúť napríklad aj pri sopečnej činnosti a máme dôkazy, že Venuša je stále sopečne aktívna. Zatiaľ však nevieme presne určiť, ako fosfán na planéte vznikol, preto vedci nevylučujú ani existenciu mikrobiálneho života.

Nejednoznačné výsledky

Prvotné štúdie zachytili fosfán niekde v rozmedzí 50-60 km nad povrchom. Nové štúdie sa však bližšie pozreli na tento problém a ich výskum tvrdí, že stopy, ktoré objavili, mohli pravdepodobne vzniknúť vo výške až 80 km nad povrchom. Problém je, že v tejto výške by fosfán nemohol existovať dlhú dobu, a preto by mohlo s najväčšou pravdepodobnosťou ísť o kyselinu sírovú.

Okolo fosfánu v oblakoch Venuše sa vedú vedecké diskusie, no problém ešte nie je ani zďaleka vyriešený. Dobrou správou je, že rozporuplné výsledky povedú k ďalším výskumom a už čoskoro budeme môcť vedieť, ako je to s Venušou naozaj. Plánuje sa aj niekoľko misií, ktoré budú mať za cieľ planétu bližšie preskúmať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre