NávodySpravodajstvo

Je možné vymazať niečo z internetu? Tu je niekoľko možností, ako na to

Dostať obsah preč z internetu môže byť náročné, avšak nie je to úplne nemožné.

Hovorí sa že to, čo sa raz dostane na internet tam už ostane navždy. V tomto prípade to ale nie je tak úplne pravda. Ak sa raz dostalo na internet niečo, čo by ste z tade najradšej vymazali, sú spôsoby ako to dosiahnuť. Druhým dychom treba dodať, že nemusí ísť o jednoduchú záležitosť.

Existuje pravidlo, že ak chcete niečo vymazať, musíte to vymazať od zdroja. V praxi to znamená, že ak nájdete na Googli svoju fotku, alebo nepekný článok o vás, vymazať to z vyhľadávača Google nestačí. Ako bolo písané, Google je len vyhľadávač, ktorý vám umožňuje jednoduchšie sa dostať k webovým obsahom.

Zdroje väčšinou bývajú stránky, ako napríklad Facebook, WordPress, alebo iné, ktoré publikujú fotky, komentáre, alebo články. Ak chcete, aby niečo zmizlo z Googlu, musíte sa postarať o to, aby to vymazala zdrojová stránka.

Musíte si ale uvedomiť, že stránky nemajú žiadnu povinnosť vymazať obsah len preto, lebo ste o to poprosili. Najčastejšími vecami, ktoré chcú ľudia zmazať sú staré fotky, ktoré sami na internet pridali. Je preto kritické myslieť na to, čo pridávate na internet, pretože by to tam mohlo ostať už navždy. Napriek tomu vám stránky môžu pomôcť, no vo väčšine prípadov musíte mať naozaj dobrý dôvod, prečo chcete niečo z ich stránky odstrániť.

Aj keď ten dôvod máte, niekedy ich musíte vážne otravovať, aby ste sa niekam dostali. V 80% prípadov závisí práve na vašom odhodlaní. Ak vám neodpovedajú na maily, skúste znova, a znova, alebo tam zavolajte. Najlepšie je, ak sa vám podarí nájsť kontakt na špecifické oddelenie, ktoré sa venuje spravovaniu obsahu na stránke, na ktorej sa nežiadúci obsah nachádza. Na niektorých stránkach sa o vymazávanie príspevkov starajú počítače, no je lepšie, ak hovoríte s človekom.

Legálne, alebo nie?

Ak už sa spojíte s človekom, pamätajte na to, že v drvivej väčšine prípadov neexistuje legálny dôvod, prečo by mali svoj obsah odstrániť. Aby ste uspeli, musíte si pripraviť dobré argumenty a presvedčiť ich. Dôležité je spomenúť aký konkrétny obsah chcete odstrániť. Kedy, ako a prečo sa dostal na internet? Následne musíte aj jasne a presvedčivo vysvetliť, prečo je dôležité, aby bol daný obsah vymazaný.

Môžete požiadať o vymazanie obsahu z výsledkov vyhľadávania

Zároveň sa môže stať, že vám Google ukáže stránky, ktoré sú zastaralé a ich obsah nie je aktuálny. V tomto prípade poslúži nástroj Odstránenie zastaraného obsahu z Vyhľadávania Google. Pošlite žiadosť a do 48 hodín by ste mali vedieť, či spoločnosť vašu žiadosť schválila, alebo nie.

Pravo na vymazanie z Google
Zdroj: Vosveteit/Printescreen

Ak ste našli obsah, ktorý porušuje zákon (pozn. redakcie: najčastejšie je porušenie copyrightu) môžete ho nahlásiť na tomto odkaze. Ak by však nepomohlo ani to, alebo by obsah vážne napádal vašu osobu, nebojte sa kontaktovať právnika. Ak sa naozaj potvrdí, že obsah, ktorý chcete z internetu vymazať, napáda vašu osobu, webové portály budú konať rýchlejšie, ak budú mať vaše tvrdenia podložené.

„Ak v službe spoločnosti Google narazíte na obsah, ktorý podľa vás porušuje zákon alebo vaše práva, dajte nám vedieť. Príslušný materiál prešetríme a zvážime jeho zablokovanie či odstránenie alebo k nemu zamedzíme prístup.“ píše Google na svojich stránkach.

vymazanie obsahu z internetu
Zdroj: Vosveteit/Printescreen

Zároveň je dobré si pamätať, že niekedy je najlepšie nechať veci tak, ako sú. Ak si totiž dáte tú námahu a budete súdnou cestou žiadať, aby sa niečo stiahlo z internetu, v konečnom dôsledku tým pritiahnete na seba ešte viac pozornosti. Obsah sa bude v tomto prípade zdieľať, publikovať cez množstvo iných portálov a v tom momente už je veľmi nepravdepodobné, že by sa vám to podarilo stiahnuť úplne.

Tagy
Close
Close