SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné súčasnými technológiami zmraziť a rozmraziť človeka, aby to prežil bez ujmy na zdraví?

Súčasné technológie zatiaľ čelia jednému vážnemu problému

Je možné zamraziť človeka a následne ho prebrať k životu? Odkiaľ vlastne vedci získali nápad zmrazovania?

Hovorí o tom YouTube video používateľa Ridddle. Verte či nie, v tejto oblasti sa vedci inšpirovali prírodou, konkrétnejšie zimným spánkom mnohých zvierat. Keď je vonku zima a zvieratá nemajú dostatok potravín, uložia sa do stavu hibernácie. V tomto stave sa ich telesné funkcie spomalia a to im umožňuje prečkať niekoľko ťažkých mesiacov.

Zaujímavým príkladom je aj skokan lesný, druh žaby. Počas zimných mesiacov sa telesná teplota tejto žaby drží na 6 °C a jej telesné funkcie sa úplne zastavia. To znamená, že nedýcha a dokonca sa zastaví aj tep jej srdca a okolo 60% vody v jej bunkách zamrzne. Dokázal by človek prežiť takéto zamrazenie?

Je jasné, že človeka nemôžte len tak hodiť do mrazničky. Pri extrémne nízkej teplote sa krv začne zahusťovať a meniť sa na ľad. Problém nastáva v procese zamŕzania. Ľad je tvorený kryštálmi a ak by sa tieto kryštály začali tvoriť vo vnútri ľudského tela, nastal by vážny problém. Kryštály „ľadovej krvi“ by spôsobili veľké množstvo drobných rezov v obehovej sústave človeka. Tieto zranenia spôsobia vnútorné krvácanie a neskôr aj smrť človeka. Nehovoriac o tom, že všetky orgány, vrátane mozgu, by taktiež utrpeli výrazné poškodenie.

zamrazenie cloveka_2
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Kryonika

Preto, ak plánujete zamraziť človeka, potrebujete sofistikovanejšiu metódu, ktorá by dokázala „oklamať“ prírodu a to, ako sú naše telá naprogramované. Preto ľudia vymysleli kryoniku. Ide o vedu, ktorá sa zaoberá uchovávaním ľudských tiel bez poškodenia obehového systému, orgánu, či chladu. Kryonika má v súčasnosti jeden závažný problém. Vedcom sa podarilo prísť na spôsob, ako chladom zamraziť človeka. Organizácie, ktoré sa touto procedúrou zaoberajú používajú takzvané kryoprotektanty. Ide o nemrznúci roztok, ktorým cez cievy nahradia vodu. Pri tejto metóde nevzniknú kryštáliky ľadu.

zamrazenie cloveka
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Problémom je obmedzenie súčasnej vedy. Vedci prišli na spôsob, ako úspešne zamraziť ľudské telo, avšak dnes neexistuje spôsob, ktorý by ho dokázal vrátiť do pôvodného stavu. Vedci preto predpokladajú, že veda budúcnosti objaví spôsob, ako zamrznuté osoby priviesť naspäť k životu. Zároveň je v dnešnej dobe nelegálne zamraziť kompletne zdravú osobu. Mnohé krajiny totiž tento akt považujú za vraždu, alebo formu asistovanej samovraždy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close