SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné nechať sa zmraziť a ožiť o niekoľko stoviek rokov v budúcnosti?

Vidíme to v každom Sci-Fi filme, no je kryonické zmrazenie naozaj realitou?

Po smrti máme niekoľko možností, ako chceme s našim telom naložiť. Môžeme ho pochovať, spáliť, alebo ak sa radíte k malej skupinke ľudí, môžete sa nechať zmraziť. Títo ľudia veria, že v budúcnosti môže byť technológia natoľko pokročilá, aby im dokázala vrátiť život. Je to ale reálne? Téme sa venuje aj YouTube kanál Reactions.

Zmrazovaním ľudských tiel sa zaoberá Kryonika. Funguje na princípe rapídneho zmrazenia a následne uloženia tela do tekutého dusíku. Prvý (legálny) prípad zmrazenia sa udial okolo roku 2002. Baseballová hviezda, Ted Williams si nechal kryogenicky zmraziť vlastnú hlavu. Ako tento proces funguje?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je nutné podotknúť, že ide o mimoriadne nákladný proces. Procedúra zmrazenia vyjde jedného človeka na 100-tisíc amerických dolárov, no cena ide dolu, ak sa rozhodnete nechať si zmraziť len hlavu.

Ako zmrazenie prebieha?

Ak však máte dostatok peňazí, potom stačí počkať, kým budete legálne prehlásený za mŕtveho. V tomto bode príde lekársky tým danej kryonickej spoločnosti, ktorého úlohou je dostať sa k telu čo najrýchlejšie. Telo následne ponoria do ľadu a dodajú mu kyslík. Občas sa do tela vstrekuje látka, ktorá má zabrániť tuhnutiu krvi.

Keď sa telo dostane do strediska, kde bude zmrazené, tím vysaje jeho krv a nahradí ju špeciálnou látkou, zabraňujúcou tvorbe ľadu v bunkách. Táto látka je mimoriadne dôležitá, pretože bez nej by bunky v tele zamrzli a explodovali. Napriek tomu existuje množstvo problémov, ktoré sa môžu počas tohto procesu vyskytnúť. Telo je potom zmrazené až na -130 °C a uložené do špeciálneho kontajneru, ktorý je v krátkej časovej následnosti ponorený do nádoby s tekutým dusíkom pri teplote takmer -200 °C.

Veda dokáže zmraziť bunky, no tie sa väčšinou nachádzajú v skúmavke. Či bude rovnaký proces fungovať aj pri živom tele je zatiaľ otázne. V „nemrznúcom“ roztoku sa zároveň nachádza aj pár toxických látok, ktoré nie sú pre telo dobré. Tieto látky sú: Formamid, metanol, dimethylsulfoxid a glycerol.

Momentálne používajú experti na kryoniku menej toxické látky, no aj tak nemáme najmenšiu predstavu o tom, čo sa stane, keď sa pokúsia rozmraziť ľudské telo. Momentálne sa v ich strediskách nachádzajú stovky jedincov, ktorí túto procedúru podstúpili, no nikto sa ich nesnažil oživiť. Pravdu povediac, neexistuje ešte spôsob, ako by to mohli urobiť. Vedci totiž musia odstrániť všetky toxické látky a telo znovu rehydratovať. To je mimoriadne komplexná úloha, ktorá je mimo dosahu modernej vedy.

Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že sa nám ešte nepodarilo udržať bunky zmrazené dlhú dobu. Ľudia, ktorí sa nechali zmraziť v nádeji dúfajú, že o stovky, možno až tisíce rokov sa nájde spôsob, ako ich priviesť k životu, no realita je iná. S dnešnou technológiou nedokážeme udržať bunky pri živote ani keď sú zmrazené len jeden rok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close