Je možné, aby ľudia v budúcnosti bývali vo vzdušných mestách?

Venuša je momentálne jedinou planétou, kde by mali takéto mestá zmysel

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Technológie napredujú neuveriteľným tempom a možno sa už čoskoro dočkáme nových typov miest, ktoré môžeme teraz vidieť len na televíznych obrazovkách. Bolo by ľudstvo schopné postaviť mesto v oblakoch? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Unveiled.

Kde by sme takéto mesto postavili a má to vôbec zmysel? Jedným z príkladov, kde by mohla mať takýto projekt zmysel je Venuša. Jej povrch je síce extrémne nehostinný, no mnohé výskumy ukázali, že vysoko v atmosfére sú podmienky miernejšie a mohol by tam existovať život. Potvrdiť toto tvrdenie môžu aj nedávne objavy fosfánu, plynu, ktorý sa spája s biologickými procesmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Domov na Venuši?

Mesto v oblakoch nie je niečo, čo by sme mohli v blízkej budúcnosti vidieť. Ak chceme dnes vyniesť niečo ťažké na oblohu, rakety sú našim najlepším nástrojom. Ak by sme ich mali dostatok, čisto teoreticky by sa dalo vyniesť čokoľvek, dokonca aj mesto, avšak nie je to praktické riešenie. Na zodvihnutie jednej celej budovy by bolo potrebné veľké množstvo rakiet.

Rakety by však mali svoje využitie, napríklad pri ceste na Venušu. Po príchode na planétu by sme mohli využiť balóny, alebo vzducholode. Ide o praktickejšie riešenie, ako dostať mesto do vzduchu, avšak v prípade vzducholodí je dôvod na obavu. Tým dôvodom je tragédia vzducholode Hindenburg z  roku 1937. Nie každá vzducholoď je však náchylná na katastrofu, ako bola vzducholoď Hindenburg. Hlavným dôvodom tragédie bolo použitie vodíkového plynu ako paliva.

Ako alternatívne palivo by mohli konštruktéri použiť hélium, plyn, o ktorom vieme, že existuje aj na Venuši. Na Venuši sa však nachádzajú aj iné prvky, vhodné ako palivo pre vzducholode. V atmosfére dominuje predovšetkým oxid uhličitý, čo znamená, že veľa iných prvkov je ľahších a mohli by byť použité na nadnášanie futuristického mesta. Použiť by sa dal aj vzduch, ktorý dýchame. Nanešťastie, vzduch na našej planéte až tak nenadnáša a hélium je u nás vzácne. Preto možno povedať že momentálne neexistuje spôsob, ako postaviť lietajúce mestá, no táto možnosť by sa mohla otvoriť v budúcnosti, s príchodom novej technológie, ktorú sme ešte nevymysleli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre