Je hotdog rastlinného pôvodu? Veľké percento amerických detí verí, že áno, ukazuje štúdia

Psychologický prieskum ukázal veľké medzery v tom, ako deti vnímajú rôzne jedlá.

hotdog rastlinneho povodu
Zdroj: unsplash.com (James Beheshti), Vosveteit.sk

Nová štúdia publikovaná v Journal of Environmental Psychology, prináša znepokojivú štatistiku. Výrazné percento detí od 4 do 7 rokov verí tomu, že hotdogy, hamburgre, či slanina, pochádzajú z rastlín, píše IFL Science.

Deti, zapojené do štúdie, mali za úlohu správne kategorizovať niekoľko druhov jedál, medzi ktorými bol syr, hranolky, slanina, popcorn, krevety, mandle a vajce. Odpovede boli pre psychológov naozaj prekvapujúce. Zo 176 účastníkov až 47% detí verilo, že hranolky pochádzajú zo zvierat.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nesprávne ale identifikovali aj syr. 44% detí si myslelo, že syr je rastlina a 41% detí uviedlo, že slanina je v skutočnosti rastlina. Rastlinný pôvod má podľa týchto detí nielen slanina, ale aj hotdogy, či kuracie nugetky.

„Popcorn, či mandle boli často zle interpretované ako živočíšne produkty. Označilo ich tak 30% detí,“ píšu vedci vo svojej štúdii.

Cieľom štúdie ale nebolo len zisťovanie toho, či dokážu deti správne identifikovať pôvod potravín, či jedál. Tím psychológov zároveň zisťoval, akú majú deti predstavu o tom, ktoré zvieratá sa môžu a nemôžu jesť. Rovnako aj tento prieskum priniesol zaujímavé výsledky.

Nejasnosti v pôvode potravín

Okolo 70% detí verilo, že hovädzie, bravčové, či kuracie mäso nie je jedlé. 1% detí uviedlo, že piesok je jedlý a 5% detí si myslelo, že mačka je určitý druh jedla.

Výsledky štúdie jednoznačne poukazujú na to, že deti v mladom veku nemajú ešte jasnú predstavu o jedlách, ktoré ľudia konzumujú. Tím psychológov však v tomto vidí možnosť. Deti považujú za „naivných mäsožravcov“. Dospelý človek už niekoľko desiatok rokov jedol mäso a už si vie obhájiť zabíjanie zvierat pre mäso. Dieťa však nevie, čo to v skutočnosti konzumuje, a tak psychológovia tvrdia, že v tomto veku by sa dieťa dalo ľahšie presvedčiť na rastlinnú potravu.

Zároveň sa domnievajú, že slabá informovanosť detí ohľadom potravy, môže prichádzať práve od rodičov. Mnohí radšej nehovoria o tom, odkiaľ mäso v skutočnosti pochádza. Veria, že tento proces je pre malé deti príliš brutálny.

„Pripravovať v domácnosti dva, či tri druhy jedál je pre rodičov isto náročné. Preto je pochopiteľné, že deťom nechcú povedať, že slanina pochádza z prasaťa, ktoré kedysi žilo a dýchalo. Vymýšľajú si nekonkrétne odpovede, aby nezanechali na deťoch nezdravé stravovacie návyky,“ vysvetľujú psychológovia.

Tí zároveň dodávajú, že ak by rodičia boli otvorenejší o pôvode mäsa, deti by mohli prirodzene kráčať k rastlinnej strave. Podľa ich názoru by sa pomohlo životnému prostrediu, ak by sa deti samé rozhodli nekonzumovať jedlá, ktoré sú v nesúlade s ich pohľadom na svet, alebo sú výsledkom nehumánneho zaobchádzania so zvieratami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre