Je historický prvá fotografia čiernej diery naozaj čiernou dierou? Nové poznatky prinášajú niekoľko otáznikov

Tím vedcov sa rozhodol zistiť, či máme dobrú predstavu o tom, čo môžeme pozorovať. Nová teória navrhuje ešte extrémnejší objekt

Bozónová hviezda
Zdroj: Event Horizon Telescope

Minulý rok sa astronomickej komunite podarilo dosiahnuť zázračný objav. Po prvýkrát v histórii sa podarilo zachytiť fotografiu čiernej diery. Išlo o výsledok dlhoročnej práce, ktorá ukázala silu ľudskej spolupráce a technologických limitov.

Čo je však ešte lepšie, práve vďaka tomuto objavu sa vedcom otvorili dvere do úplne nového sveta. Tím vedcov z Holandska a Nemecka, vedený astrofyzikom Hectorom Olivarom si položili zaujímavú otázku: Ako vieme, že fotografia objektu M87* (pozn. redakcie: názov čiernej diery) je naozaj čiernou dierou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V prvom rade musím podotknúť, že fotografia čiernej diery v galaxii M87 spĺňa všetky parametre, ktoré čakáme od objektu, akým je aj čierna diera. Mojim cieľom je uistiť sa, že to čo vidíme je naozaj to, čo si myslíme že vidíme,“ vysvetľuje Olivares pre portál Science Alert.

Neviditeľná hviezda

Tím vedcov má na mysli ďalší extrémny objekt, ktorým je priehľadná hviezda, tvorená len z bozónov. Aj tieto objekty môžu mať hmotnosť, miliónkrát väčšiu ako naše Slnko a rovnako môžu byť aj extrémne husté. Práve vďaka podobnosti so supermasívnymi čiernymi dierami niektorí vedci navrhujú, že niektoré supermasívne čierne diery v strede galaxií, môžu byť v skutočnosti bozónové hviezdy.

V novej štúdii sa preto tím vedcov rozhodol zistiť, ako by mohla bozónová hviezda vyzerať pohľadom cez naše teleskopy a ako by sa tento pohľad líšil od fotografie čiernej diery. Bozónové hviezdy patria k najzvláštnejším teoretickým objektom vo vesmíre. Podľa modelov sa ale nesprávajú ako typické hviezdy. Bežné hviezdy sa skladajú z častíc hmoty, ktoré sú známe aj ako fermióny. Ide hlavne o protóny, neutróny a elektróny. Bozónové hviezdy sú tvorené hlavne z bozónov.

Hlavný rozdiel medzi fermiónmi a bozónmi je ten, že v prípade fermiónov nemôžu existovať dve identické častice na tom istom mieste. V prípade bozónov to možné je a dvojica častíc sa začne správať ako jedna veľká častica, alebo vlna.

Problém je, že bozónové hviezdy ešte nikto nedokázal pozorovať. V útrobách týchto objektov nedochádza k jadrovým reakciám a do okolitého vesmíru sa nedostáva žiadna radiácia. V tomto sú rovnaké ako čierne diery. Rozdielom však je, že bozónové hviezdy sú úplne priehľadné a nemajú horizont udalostí. Niektoré z nich ale môžu mať prstenec plazmy, ktorý sa podobá na akrečný disk čiernej diery. V tomto prípade by sa bozónová hviezda podobala na čiernu dieru v tom, že by mala v strede tmavý tieň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre