fbpx
AppleSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Je harmonizácia nabíjacích konektorov krok správnym smerom?

Harmonizácia nabíjacích konektorov v smartfónoch sa pomaly, ale isto blíži.

Nabíjací výstup, či konektor je jednou z tém, ktorým sa venuje Európska únia už dlhšiu dobu. Prvé správy okolo tejto problematiky sa objavili ešte koncom roka 2018, kedy sa hovorilo, že EU pravdepodobne pritlačí na Apple, aby nepoužívali Lightning konektor.

„Vzhľadom na neuspokojivý pokrok v tomto dobrovoľnom prístupe Komisia čoskoro začne štúdiu hodnotenia vplyvu s cieľom zhodnotiť náklady a prínosy rôznych ďalších možností,…“, povedala Vestager v odpovedi z 1. augusta na otázku poslanca EP.

Táto téma pritom bola diskutovanou ešte približne 10 rokov dozadu, kedy došlo k dohode o harmonizácii konektorov. Tu však treba dodať, že vo svojej podstate tento cieľ bol aj vo veľkej miere naplnený. Z desiatok konektorov sú dnes v praxi používané len 3, pričom Micro USB sa pomaly, ale isto vytráca. Nahradzovaný je novším a modernejším USB Type – C výstupom. Inými slovami, je to len otázka niekoľkých rokov, kedy pri aktuálnom stave na trhu budú len 2 konektory.

Lightning konektor Apple
Zdroj: flickr.com (frankieleon)

Neskôr sme o tejto téme mohli ešte počuť vo februári minulého roka, kedy bol schválený zámer harmonizácie. Spoločnosť Apple približne v rovnakom čase vydala stanovisko k vzniknutej situácii, kde napísala, že stojí a bude stať za záujmami zákazníkov. Zároveň dodala, že konformita vo všeobecnosti potláča inovácie viac, ako ich podporuje.

„Apple je zástancom inovácie a hlboko stojí za záujmami zákazníkov. Veríme, že regulácie, ktoré nútia ku konformite naprieč typmi konektorov vstavaných vo všetkých smartfónov potláčajú inovácie viac, ako ich podporujú, čím by došlo k poškodeniu zákazníkov v Európe, ako aj ekonomike ako celku…“ Apple ďalej uviedol: „Pred rokom 2009 Komisia zvážila poverenie, aby všetky smartfóny používali iba konektory USB Micro-B, čo by obmedzilo postup na Lightning a USB Type-C. Namiesto toho Komisia zaviedla dobrovoľný prístup založený na odvetvových štandardoch, v rámci ktorého došlo k posunu trhu z 30 nabíjačiek na 3, čoskoro na dva – Lightning a USB-C, čo dokazuje, že tento prístup funguje…“ celé stanovisko si môžete prečítať v článku, kde sme sa venovali tejto téme.

Ešte väčšia harmonizácia nabíjacích konektorov je predo dvermi . Je to správy smer?

Portál iphonehacks.com nanovšie otvára túto tému pričom do pozornosti dáva staršie hlasovanie na pôde Európskeho parlamentu, ktoré sa venovalo harmonizáciu nabíjacích konektorov. Hlasovanie dopadlo v pomere 582 ku 40, aby došlo k novému spoločnému štandardu pre nabíjacie káble. Európska Komisia na základe tohto hlasovania má pripraviť vhodnú legislatívu, ktorá by upravovala používanie jedného nabíjacieho výstupu.

Dôvodom prečo Európska únia chce jednotný štandard je, že touto cestou sa dá vo veľkej miere zredukovať elektronický odpad. V súčasnosti väčšina výrobcov využíva USB – C výstup, ktorý je dobre známym hlavne pre používateľov Android zariadení. Apple je jediná spoločnosť, ktorá využíva Lightning výstup na svojich smartfónoch a vzhľadom na trhový podiel spoločnosti, vytvára fragmentáciu trhu.

„Pokračujúca fragmentácia trhu s nabíjačkami pre mobilné telefóny a ďalšie malé a stredné elektronické zariadenia sa premieta do zvýšenia elektronického odpadu a frustrácie spotrebiteľov,“ uvádza sa v uznesení.

Len pre zaujímavosť, podľa štatistík priemerný človek vytvorí každoročne celkovo 6-kilogramov e-odpadu.

Zároveň treba dodať, že spoločnosť Apple v súčasnosti vo svojich radoch iPad Air a iPad Pro prešla na pripojenie USB-C. Pre iPhony sa však naďalej drží konektora Lightning napriek tomu, že USB-C je dnes už všadeprítomné.

Čo si o tejto téme myslíte vy, je to podľa vás krok správnym smerom, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close