Je dron Ingenuity v poriadku? Počas posledného letu sa vyskytla chyba v navigácii

Od spustenia misie ide o prvú chybu, ktorej dron čelil.

Dron Ingenuity_NASA
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

19. apríl sa do histórie zapíše ako deň, kedy ľudstvo dokázalo vzlietnuť na povrchu inej planéty. Dokázala to americká vesmírna agentúra, NASA, pomocou svojho helikoptérového drona Ingenuity, ktorý na červenej planéte pristál, spolu s roverom Perseverance.

Od historického momentu sa odohralo niekoľko ďalších testovacích letov a zakaždým dron lámal jeden rekord za druhým. Každý jeden let dostal stroj o kúsok ďalej a bol obrovským úspechom nielen pre NASA, ale aj celé ľudstvo. Šiesty, posledný let však nedopadol podľa plánov. Ingenuity zaznamenala navigačnú chybu v časovaní a zišla zo svojej leteckej dráhy, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ingenuity sa podarilo bezpečne pristáť, len niekoľko metrov od pôvodného pristávacieho miesta. Šiesty let bol prvým letom, kedy dron zaznamenal akúkoľvek poruchu od dňa, kedy na povrchu Marsu pristál. Existujú však rôzne poistky, ktoré zabránili tomu, aby Ingenuity havarovala a tímu sa rýchlo podarilo prísť na to, čo sa počas šiesteho letu podarilo.

Kde sa stala chyba?

Problémy sa údajne začali na konci prvej časti šiesteho letu, ktorý sa odohrával 22. mája. Pre zaujímavosť, ide o 91 sol (pozn. redakcie: marťanský deň) od začiatku misie. O probléme písal aj jeden z pilotov Havard Grip. Vyjadril sa, že šiesty let mal demonštrovať schopnosť drona zachytávať fotografie zo vzduchu. Ingenuity mal vzlietnuť do výšky 10 metrov a potom letieť 150 metrov smerom na juhozápad, rýchlosťou 4 m/s.

Po ukončení tejto časti mal dron letieť približne 15 metrov na juh a potom ďalších 50 metrov severovýchodne. Dokopy Ingenuity  mal preletieť vzdialenosť 215 m. Keď sa dron približoval k ukončeniu 150 metrovej cesty na juhozápad, niečo sa stalo. Ingenuity začal upravovať svoju rýchlosť a hojdať sa. Toto trvalo už do konca letu. Pred pristátím si tím všimol, že senzory vo vnútri drona zaznamenali zmenu smeru, ktorá bola väčšia ako 20 stupňov a všimli si tiež veľké ovládacie príkazy a výkyvy v spotrebe energie.

Tím si myslí, že pravdepodobne išlo o chybu, ktorá zmiatla drona a on nevedel, kde sa momentálne nachádza. Chyba sa stala niekde medzi navigačnou kamerou a navigačným systémom. To vyústilo v chybu časovania. Tím sa vyjadril, že samotný let nedopadol úspešne, avšak systémy, ktoré sa na palube Ingenuity nachádzajú okamžite naskočili a zachránili situáciu, ktorá by sa inak mohla skončiť katastrofou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre