NávodySpravodajstvoZariadenia

Je dobré mať notebook neustále zapojený do elektrickej siete, alebo tým baterii škodíme?

Je veľa faktorov, ktoré môžu skrátiť životnosť batérie. Mali by ste mať notebook stále na nabíjaní?

Majitelia notebookov sa aspoň raz určite pýtali, či je dobré, ak majú svoje zariadenie neustále zapojené do elektrickej siete. Odpoveď nie je až taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a všetko závisí na tom, aký typ batérie váš notebook má, píše portál MakeUseOf.

Existujú dva typy batérii v notebookoch – lítium-iónová a lítium-polymérová batéria. Oba typy fungujú viac-menej rovnako, no technológia, ktorá sa používa na ich výrobu je odlišná. Ak sa však zameriame čisto na životnosť batérie, v oboch prípadoch platí nasledovné:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lítium-iónová, ani lítium-polymérová batéria sa nemôže prebiť. To znamená, že nedôjde k poškodeniu, ak ju necháte na nabíjačke celý čas. Tieto batérie sa totiž prestanú nabíjať, akonáhle dosiahnu 100% nabitia a začnú, len ak úroveň nabitia klesne pod určitú hodnotu.

Zároveň si dajte pozor, aby ste batérie v notebookoch nenechávali dlho vybité. Ak hodnota nabitia klesne na 0% a ostane tak dlhšiu dobu, batéria sa môže dostať do takzvaného „hlbokého vybitia“. Takýto stav môže batériu poškodiť a vy ju už nenabijete.

Batéria má obmedzenú životnosť

Lítiové batérie sú už od výroby nestabilné. Takmer okamžite začnú strácať svoj náboj a existuje niekoľko faktorov, ktoré jej životný cyklus ešte viac skrátia. Životnosť batérie sa určuje v nabíjacích cykloch, pričom jeden cyklus je nabitie batérie na 100% a vybitie na 0%. Každá batéria má obmedzený počet nabíjacích cyklov.

Jej životnosť ale skracuje aj úroveň napätia. Čím je napätie vyššie, tým viac sa skráti životný cyklus batérie. Jej úhlavným nepriateľom je ale teplo. Vysoké teploty, presahujúce 30 °C môžu spôsobiť nenapraviteľné škody.

Neodporúča sa preto nechávať notebook v horúcom aute. Teploty ale nie sú len z prírodného zdroja. Teplo sa vytvára aj pri náročných činnostiach, ako napríklad hraním PC hier, alebo úpravou video súborov. Ak nemá notebook dostatočné vetranie, vysoké teploty môžu ublížiť nielen batérii, ale aj iným komponentom.

Ak však spojíme vysokú teplotu s veľkým napätím, batéria v notebooku dostáva poriadne zabrať. Pri 40 °C a nabití batérie len na 40% kapacita batérie klesne na 85%. Ak by sme notebook nabili na 100%, po roku používania budeme mať pri 40 °C 65% kapacity.

Hoci sa batérie nepoškodzujú neustálym pripojením k elektrickej sieti, ak sú nabité na 100%, ich životnosť bude klesať oveľa rýchlejšie, než keby sa batéria mohla vybiť. Aj neustálym nabíjaním sa ale skracuje životnosť. Preto zatiaľ neexistuje jednotná odpoveď, či je lepšie používať batériu, alebo mať notebook neustále pripojený do elektrickej siete.

Napríklad spoločnosť Acer odporúča vybrať batériu, ak ju nepoužívame. Asus zase odporúča, aby sme batériu aspoň raz za dva týždne vybili na 50%. Dell nevidí problém v tom, keď je notebook po celý čas zapojený do elektrickej siete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close