SpravodajstvoVeda a výskum

Je Čína schopná predbehnúť Spojené štáty a stať sa novou vesmírnou veľmocou?

Čínsky vesmírny program začal neskoro, no dnes už dobieha aj USA.

Minulý mesiac Čína pristála so svojim roverom na povrchu Marsu, čím sa stala druhou krajinou, ktorej sa táto misia podarila, píše portál Space.

Čínsky rover Zhurong, pomenovaný podľa boha ohňa, dosadol na povrch červenej planéty 14. mája. Rover pristál v regióne Utopia Planitia a nasledoval úspech misie Perseverance, pod vedením americkej NASA. Čína je zároveň prvou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť s roverom na odvrátenej strane nášho Mesiaca. Čína začala s vesmírnym programom, oproti krajinám ako Spojené štáty, či Rusko, pomerne neskoro, no dnes sa javí ako kompetentná konkurencia, hlavne pre vesmírnu veľmoc, akou sú Spojené štáty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úspech čínskeho rovera Zhurong spomenul aj nový administrátor NASA, Bill Nelson, ktorý krajine pogratuloval k obrovskému úspechu. Zároveň ale spomenul, že je Čína „veľmi agresívna konkurencia.“ Nelson použil podobné slová aj pri zasadaní kongresu, ktoré sa odohralo 19. mája.

„O chvíľu budú pristávať s ľuďmi na Mesiaci. To by nám malo ukázať, že je najvyšší čas spamätať sa a začať usilovne pracovať na našom pristávacom systéme,“ vyjadril sa Bill Nelson pred kongresom Spojených štátov.

Nová vesmírna veľmoc?

Nelson sa obáva toho, že úspechy Číny môžu priniesť viac tlaku na agentúru NASA, ktorá sa rovnako ako Čína, snaží dostať ľudí na Mesiac. Americká NASA usilovne pracuje na svojom vesmírnom programe, Artemis, ktorý má vrátiť na povrch Mesiaca ďalších astronautov. Ďalším cieľom americkej vesmírnej agentúry je vybudovať na povrchu našej družice trvalú ľudskú posádku a to do konca tohto desaťročia.

Čína taktiež pracuje na pristávacom systéme a rovnako ako NASA, aj táto krajina plánuje pristáť na južnom póle Mesiaca. Americká NASA chce tvrdú konkurenciu, no zároveň potrebuje viac dotácií, ktoré by im pomohli súperiť s konkurenciou. David Burbach, profesor z Naval War College tvrdí, že Spojené štát majú na Marse pomerne agresívny program a nepredpokladá, že by bola Čína schopná predbehnúť Spojené štáty, ktoré sú momentálne vesmírnou veľmocou.

Čína však rýchlo dobieha Spojené štáty a v budúcnosti by mohla byť významným hráčom. Niektorí sa obávajú toho že cieľom Číny je zvrhnúť Spojené štáty z pozície vesmírnej veľmoci. Iní tvrdia, že od toho má krajina ďaleko. Zaujímavým krokom je aj podpísanie spolupráce s Ruskom ohľadom výstavby základne na povrchu Mesiaca. Rusko viackrát napadlo program Artemis, pretože nesúhlasili s otázkami ohľadom ťažby zdrojov na Mesiaci. Nikto nevie, čo sa môže udiať v budúcnosti, ale snaha dvoch krajín dosiahnuť prvenstvo vo vesmíre a vzájomné súperenie by mohli viesť k novým vesmírnym objavom, alebo odvážnejším misiám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close