Je bezpečné používať smartfón, ktorý nezískava pravidelné aktualizácie? Tieto rady by ste mali dodržiavať

Aj starší smartfón sa dá využívať v rámci možností bezpečne. Pozrite sa čo robiť, ak váš model nedostal už dlhšiu dobu aktualizáciu.

android smartfon (2)
Zdroj: Pixabay.com (iXimus)

Nie každý vymieňa svoj smartfón každý rok či dva, aby si zaručil pravidelné aktualizácie pre svoje zariadenie. Niektorí používatelia majú viaceré dôvody k tomu, aby svoje zariadenie využívali pokojne aj päť a viac rokov, čím sa však dostávajú do situácie, kedy už nedostávajú pravidelné aktualizácie. Bezpečnostné aktualizácie Androidu sú potrebné k tomu, aby naše zariadenie dokázalo adekvátne reagovať na nové bezpečnostné hrozby a vyhli sa tak rôznym útokom hackerov. Je však v rámci možností bezpečné takýto model využívať? A čo by sme mali robiť vo chvíli, kedy chceme takýto smartfón využívať? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Ako často by mali prichádzať do smartfónu aktualizácie?

Keď si kúpime nový smartfón, výrobcovia smartfónov doň zvyčajne prinášajú aktualizácie každý jeden až tri mesiace. Pri starších zariadeniach sa pokojne môže stať, že sa bezpečnostných aktualizácií dočkajú až po šiestich mesiacoch. Táto doba je ešte stále v poriadku ak rátame s tým, že chceme mať naše zariadenie zabezpečené. Musíme však rátať s tým, že nové typy útokov stále prichádzajú a pokojne by sa mohlo stať, že ak máme bezpečnostnú záplatu nášho zariadenia staršiu ako 6 mesiacov, tak by náš model nemusel odhaliť nové hrozby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chápeme však, že nie každý si môže dovoliť kupovať neustále nové zariadenia. Nové smartfóny nie sú vôbec lacné a navyše nám náš starší model môže stále bez problémov slúžiť. Ak by sme teda chceli využívať takýto starší smartfón, mali by sme dodržať niekoľko tipov, ktoré nás udržia v rámci možností v bezpečí.

Smartfon Oppo
Zdroj: unsplash.com (SCREEN POST)

Ako zabezpečiť náš starší smartfón?

Ak nám neprichádzajú aktualizácie už dlhšiu dobu, môžeme sa aspoň pokúsiť o to, že by náš model bol čo najviac v bezpečí. Prvým krokom k takejto bezpečnosti je mať v smartfóne vždy aktuálny softvér. Aj keď aktualizácie pre náš smartfón neprichádzajú už dlhšiu dobu, mali by sme dbať na to, aby sme v ňom mali čo najnovší softvér. Rovnako by nás mali zaujímať aj verzie aplikácií, ktoré vo svojom smartfóne máme. Aj aplikácie by sme mali aktualizovať na čo najaktuálnejšiu verziu. Vyhneme sa tak chybám, ktoré by v nich mohli byť a priniesť nám do zariadenia hrozbu.

Aplikácie by sme si do smartfónov mali inštalovať len z oficiálnych obchodov. Mali by sme sa teda vyhnúť aplikáciám tretích strán, ktoré by mohli pre náš smartfón znamenať hrozbu. A aj keď aplikácie v Obchode Play nemusia vždy znamenať úplné bezpečie, predsa len prechádzajú kontrolou zo strany Googlu. Medzi ďalšie tipy ďalej patrí nepripájanie sa k verejným Wi-Fi sieťam. Tie totiž tiež môžu pre náš smartfón znamenať hrozbu. Ďalej by sme si nemali do zariadenia sťahovať ani súbory z neoverených zdrojov. A v neposlednom rade by sme sa mali zo zariadenia zbavovať aplikácií, ktoré už dlhšie nepoužívame. Nielen že nám nebudú zbytočne zaberať miesto, ale ani nebudú pôsobiť ako cieľ pre potenciálnych útočníkov.

Ako často vymieňate svoj smartfón vy? A máte vo svojom zariadení aktuálny softvér? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre