TECHNOLÓGIE

Je autopilot Tesly dokonalý? Nie a toto video je toho jasným dôkazom

Autopiloty, adaptívne tempomaty v automobiloch. To sú technológie budúcnosti, no momentálne nie sú úplne dokonalé. Adaptívne tempomaty považujeme za akýchsi pomocníkov pri cestovaní, no autopiloti sú v podstate náhradou samotného šoféra, teda aspoň to si myslia majitelia takýchto vozidiel. Najznámejšou značkou, ktorá autopilotov vo svojich vozidlách využíva, je spoločnosť Tesla. Aj keď sa ich systém zdá na prvý pohľad dokonalý, stále má svoje nedostatky, ktoré môžu spôsobiť fatálne dopravné nehody.

Autopilot nie je náhradou vodiča

Spoločnosť Tesla túto vetu zopakovala už niekoľkokrát a majiteľoch ich vozidiel upozornila na obmedzenia autopilota. Ten môže byť v niektorých situáciách nápomocný a môže zareagovať oveľa skôr ako človek, no môže to byť práve aj úplne naopak. Niektoré situácie Tesla jednoducho nevidí a pokiaľ sa vodič nepozerá a nedáva pozor, môže takáto situácia skončiť naozaj tragicky. Doteraz sme počuli o niekoľkých prípadoch, kedy vozidlá Tesly s autopilotom zlyhali a havarovali. Vždy sa ale jednalo o výnimočné situácie, na ktoré nebolo vozidlo pripravené a väčšina havárií nemala nič spoločné. V najnovších testoch spoločnosti Thatcham Research bol odhalený ale jeden zásadný nedostatok autopilota od Tesly.

Nepozornosť na diaľnici môže spôsobiť tragickú nehodu

Novo nájdený nedostatok autopilota je zrejme najnebezpečnejší pri rýchlej jazde na diaľnici. Únavná jazda sa ale môže zmeniť na tragédiu behom pár sekúnd. Predstavte si situáciu, kedy autopilot jednoducho nasleduje vozidlo idúce pred vami. Vozidlo pred vami ale náhle zmení smer jazdy kvôli odstavenému, alebo prudko brzdiacemu vozidlu. Človek držiaci volant by pohotovo zareagoval a volant by strhol do strany a aspoň by sa pokúsil o uhýbací manéver. Autopilot Tesly to bohužiaľ nedokáže a do stojaceho vozidla nabúra v rýchlosti, pretože brzdná dráha vozidla v 130km/h rýchlosti je omnoho dlhšia, ako vzdialenosť od stojaceho vozidla.

Na video od spoločnosti Thatcham reagovala aj spoločnosť Tesla, ktorá vo svojom vyhlásení čiastočne varovala svojich zákazníkov: „Spoločnosti Tesla bolo vždy jasné, že sa autopilot nedokáže vyhnúť úplne všetkým nehodám a problémom. Problémy opísané spoločnosťou Thatcham nebudú problémom pre vodičov, ktorí používajú autopilota správe. „

Video je jasným príkladom toho, že technológie ešte nie sú úplne dokonalé a nadmerná závislosť a spoliehanie sa na ne, môže skončiť naozaj tragicky.

Zdroj: jalopnik.com, úvodný obrázok (Youtube – Thatcham Research)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close