SpravodajstvoTechnológie

Je 5G technológia škodlivá pre človeka? Prečítajte si všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Krátky súhrn tých najpotrebnejších a najdôležitejších informácií o mobilnom bezdrôtovom pripojení novej generácie

O 5G sieťach, respektíve o 5. generácií mobilného bezdrôtového pripojenia, už zrejme väčšina z vás počula. Aké sú ale presné špecifikácie najnovšej technológie, aké nové možnosti ponúkne a aké obavy vyvoláva? Odpovede nie len na tieto otázky vám prinášame v tomto prehľade o 5G sieťach.

Technológia určená pre budúcnosť

Nový telekomunikačný štandard má po všetkých stránkach prekonať najvyspelejšieho predchodcu – 4G (LTE). Naschvál používame slovíčko prekonať a nie nahradiť, pretože to nie je ambíciou 5G sietí. Víziou 5G technológie je totižto efektívne využiť rôzne frekvenčné pásma elektromagnetických vĺn, či už používané, alebo doposiaľ „neprebádané“. Aktuálne riešenia totižto ponúkajú celkom dobré pokrytie, no s neustálym pribúdaním nových zariadení a bezdrôtových technológií sa existujúce frekvencie zapĺňajú takmer okamžite. Potenciál budúcich 5G vysielačov je omnoho väčší, ako potenciál existujúcich zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké pásma využíva 5G?

5G siete môžme pomerne jednoducho rozdeliť na 3 základné skupiny.

  • Vrstva pre široké pokrytie s nízkofrekvenčnými bunkami: 600 – 900 MHz, 1500 MHz, 2100 MHz, 2300 MHz, 2600 MHz
  • Kapacitná vrstva s vysokofrekvenčnými bunkami: 3,4 – 3,8 GHz (Európa) + 24,25 – 27,5 GHz
  • Vrstva vysokej dátovej priepustnosti s bunkami milimetrových vĺn: 30 – 300 GHz

Vrstva pre široké pokrytie s nízkofrekvenčnými bunkami

Ako už naznačuje samotné označenie, nízkofrekvenčné pásma budú slúžiť pre široké pokrytie. Využívané budú primárne zreformované 4G a 3G pásma, ako aj pásmo doposiaľ používane na terestriálne vysielanie televízie. Vrstva so širokým pokrytím bude pochopiteľne najpomalšia spomedzi všetkých troch, no stále bude mnohonásobne rýchlejšia, ako existujúce 4G. Stabilné pripojenie má byť zárukou aj pri pripojenom obrovskom množstve zariadení a to najmä kvôli prepracovaným vysielačom MIMO (multiple input – multiple output), ktorých kapacity sú niekoľko sto násobne väčšie, ako kapacity existujúcich vysielačov.

Kapacitná vrstva s vysokofrekvenčnými bunkami

V poradí druhá vrstva bude výrazne rýchlejšia, no jej pokrytie bude výrazne horšie, ako pokrytie nízkofrekvenčnými bunkami. Kratšie vlny totižto umožňujú rýchlejší prenos, zhruba na úrovni okolo 1 Gbps, no zároveň sú omnoho náchylnejšie na prekážky v okolí, akými sú budovy, steny, či kopce. Využívanie takýchto sietí však bude hrať kľúčovú rolu vo všetkých inteligentných riešeniach v mestách, či infraštruktúre alebo fabrikách.

Vrstva vysokej dátovej priepustnosti s bunkami milimetrových vĺn

Posledná vrstva prináša tzv. milimetrové vlny, ktoré sú v poslednej dobe obrovským strašiakom. Treba si uvedomiť, že táto vrstva nebude určená pre celoplošné pokrytie. Útlm milimetrových vĺn je v rámci vonkajšieho prostredia naozaj obrovský a preto bude takéto pripojenie používané zväčša iba v husto obývaných oblastiach, poprípade na verejných podujatiach, festivaloch, či vo výrobných závodoch.

Vyššie frekvencie znamenajú kratšiu vlnovú dĺžku, čo zaručuje naozaj obrovské prenosové rýchlosti (až 10 Gbps) a nízku latenciu (do 10 ms). Na takéto pripojenie však v súčasnosti treba vizuálne spojenie s vysielačom, keďže mm vlny sú pohlcované a zastavené naozaj takmer všetkými objektmi, ako aj kvapkami vody, ši vločkami snehu. Pre stabilné pripojenie na týchto pásmach tak treba vybudovať naozaj rozsiahlu infraštruktúru a to najmä vo veľkých mestách. Vybudovanie pár vysielačov jednoducho nemá zmysel, keďže pripojenie je už po pár sto metroch natoľko pomalé, že by nebolo efektívne využívanie tak vysokých frekvencií.

Širokospektrálne použitie

Ako sme už naznačili vyššie, využitie 5G sietí nie je iba také komplexné, ako napríklad 4G či 3G. Jednou z najväčších výhod 5G sietí je vysoká prenosová rýchlosť, no veľkú úlohu hrá aj nízka latencia, zhruba na úrovni do 10 ms. Do úvahy treba brať aj fakt, že 5G pripojenie umožňuje komunikáciu zariadení medzi sebou, čiže z komunikácie v niektorých prípadoch úplne vyradíme operátora. V praxi to teda znamená, že 5G siete môžu byť využité napríklad pri inteligentných križovatkách (komunikácia auta so semafórom), v doprave a infraštruktúre, ako aj na lepšie prepojenie inteligentných miest, internetu vecí, či dokonca v automatizácii obrovských výrobných hál. Samozrejme, ku všetkým týmto aplikáciám treba započítať aj klasické internetové pripojenie, či už domácností, alebo smartfónov, popr. iných inteligentných zariadení.

Je 5G pripojenie škodlivé pre človeka, respektíve pre životné prostredie?

Ak sa o túto tému zaujímate, určite ste v posledných mesiacoch narazili na množstvo článkov, ktoré varujú pred 5G sieťami, či dokonca upozorňujú na udalosti, ktoré má na svedomí práve 5G pripojenie. Jedným z najznámejších hoaxov je článok o „vraždiacej“ 5G sieti, ktorá v Holandsku spôsobila hromadný úhyn vtákov, ktorý obletel internet behom niekoľkých dní. Samozrejme, 5G pripojenie treba skúmať, čo sa aj v súčasnosti deje, no strašiak, ktorého sa väčšina ľudí bojí, tak skoro nasadený určite nebude. Na mysli máme práve milimetrové vlny – 30 – 300 GHz. Všetky štúdie vytvorené za posledné desaťročia, ktoré tému škodlivosti 5G pripojenia preberajú hlbšie, sa totižto zaoberajú práve mm vlnami, ktoré logicky nie sú preskúmané tak, ako nízkofrekvenčné pásma, ktoré sa používajú dnes. Regulácie Európskej únie jasne udávajú rozvoj kľučových pásiem 700 MHz, 3.4-3.8 GHz a 24.25-27.5 GHz, ktoré majú od mm vĺn pomerne ďaleko. Vrstva s mm vlnami je totižto aktuálne iba v teoretickej rovine a je dosť možné, že sa jej využitia nedočkáme ani v najbližšom desaťročí. Poznámka redakcie: niektoré frekvencie s mm vlnami boli schválené v regiónoch mimo Európy, pričom v našich končinách už niekoľko rokov beží vysokorýchlostné WiFi pripojenie na frekvencii do 66 GHz, ktoré doposiaľ žiaden rozruch nevyvolalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close