SpravodajstvoVeda a výskum

Jazerá skryté pred zrakom človeka: Hlboko pod Antarktídou leží ekosystém, ktorý si len ťažko vieme predstaviť

Temné miesto, ktoré nás môže o živote veľa naučiť. Čo všetko sa nachádza v podzemnom ekosystéme?

Pod Antarktídou sa ukrýva množstvo jazier, ktoré sa nachádzajú pod niekoľkokilometrovou vrstvou ľadu. Tieto jazerá sú zároveň prepojené systémom riek a voda tečie medzi jednotlivými jazerami. Čím sú ale jazerá pod Antarktídou výnimočné?

Predpokladá sa, že niektoré z týchto jazier boli od vonkajšieho sveta izolované približne 35-miliónov rokov a nachádzajú sa v nich formy života, ktoré nikde inde na svete nenájdete. Zaujímavosťou je, že hoci sa nachádzajú takmer 4 km pod ľadom, zmeny v jazerách sa prejavia aj na povrchu Antarktídy. Predpokladá sa, že sa pod týmto kontinentom môže nachádzať približne 379 jazier, tvrdí YouTube kanál Ridddle.

Tie boli postupne objavované za časové rozmedzie niekoľkých desaťročí. Prvé podzemné jazerá boli objavené okolo roku 1970. Do dnešného dňa bolo objavených 379 jazier, ktoré sa nachádzajú pod ľadom Antarktídy a najväčšie z nich je jazero Vostok. To sa nachádza vo východnej časti Antarktídy. Je dlhé približne 240 km a široké 50 km. Toto jazero má pre vedcov najväčšiu hodnotu, pretože sa tam nachádza život.

Napríklad v jazere Mercer, ktoré sa podobá na Vostok, vedci našli bohatý bakteriálny život, približne 10-tisíc bakteriálnych buniek na mililiter. To je približne 1% bakteriálnej hustoty, ktorú môžeme nájsť v typickom otvorenom oceáne.

Jedinečný ekosystém

K objavom sa vyjadril aj vodca jednej z expedícii, ktoré skúmali jazero Mercer, John Priscu. Ten tvrdí, že vysoká prítomnosť baktérií v tmavých a hlboko umiestnených jazerách je známka toho, že by sa tam mohli nachádzať aj vyššie formy života, napríklad mikroskopické živočíchy.

„V jazerách pod ľadovcami sme našli veľa baktérií a dostatok organickej hmoty. Na základe toho predpokladáme, že by sa tam mohli nachádzať aj komplexnejšie formy života. Pokúsime sa pátrať po týchto životných formách,“ tvrdí Priscu.

Objav života v jazere Mercer ale nie je jediným výnimočným objavom. V roku 2013 našli výskumníci baktérie aj v neďalekom jazere Whillans. Lenže ako tieto organizmy pod ľadom prežívajú? Vedci predpokladajú, že baktérie, ktoré objavili v dvoch jazerách, prežívajú na depozitoch uhlíka, ktoré vytvorili organizmy, schopné fotosyntézy. Tie mohli existovať pred 5, alebo 10-tisíc rokmi, keď mohli byť jazerá prepojené s oceánom.

Výskumníci sa dokonca pozreli na dno jazier špeciálne upraveným vozidlom. To bolo vybavené niekoľkými kamerami, pomocou ktorých odfotili dno. Vedci veria, že viac ako 400 jazier, ktoré sa pod Antarktídou nachádzajú, tvoria unikátny ekosystém, ktorý je uväznený medzi ľadovým stropom ľadovca a zamrznutými skalami, ktoré tvoria zemskú kôru. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že podobné prostredie, aké je pod Antarktídou, sa môže nachádzať aj v hlbinách Marsu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close