Japonská sonda Hajabusa 2 má pred sebou veľkú výzvu. Po prvýkrát sa posnaží vystreliť na asteroid špeciálnou zbraňou

hajabusa2_opt
Zdroj: Wikipedia

Japonská vesmírna agentúra má veľké plány do budúcna. So svojím „ostrieľanou“ kozmickou sondou Hajabusa 2 má totižto v pláne vykonať prvú vesmírnu streľbu na asteroid. I keď plán strieľania na asteroid znie ako zo sci-fi filmu, stále ide iba o pokus o získanie lepších vzoriek z horniny a nie o jeho totálnu deštrukciu.

Hayabusa 2 má za sebou veľa úspechov

Kozmická sonda Hajabusa 2 je jednoznačne jedným z najúspešnejších projektov Japonskej vesmírnej agentúry. Svoju cestu začala ešte v decembri v roku 2014, no za dlhé roky stihla spraviť naozaj obrovský kus roboty. Najväčším úspechom bol stret s malým asteroidom s názvom Ryugu počas minulého júna. Sonda sa následne začala asteroidom zaoberať viac a spoločne s ostatnými dvomi sondami na povrchu asteroidu pristáli až 3-krát za toto obdobie. Japonskí výskumníci vďaka tomu získali výborný pohľad na povrch asteroidu, ktorý bol ale nečakane odlišný, ako pôvodne predpokladali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci zostali prekvapení

Počiatočné údaje o povrchu asteroidu Ryugu naznačovali, že bude pokrytý prašným regolitom, podobne ako väčšina asteroidov. Výskumníci ale po detailnejších záberoch zistili, že povrch asteroidu je zaplavený väčšími kusmi štrku, ktoré vo vesmíre tak časté nie sú. Japonská vesmírna agentúra sa práve vďaka tejto informácii rozhodla využiť netradičný postup pri získavaní vzoriek a to roztrieštením povrchu špeciálnou zbraňou.

Povrch potrebujú roztrieštiť na menšie časti

Na získanie lepších vzoriek z povrchu asteroidu chcú Japonci využiť špeciálnu „malú nárazovú hlavicu“, ktorá na povrchu vystrelí malé kovové guľky, ktoré majú netradičný povrch asteroidu roztrieštiť na požadovanú veľkosť. Takto získané vzorky budú následne vrátené späť na povrch Zeme, kde budú dôkladne preskúmané.

I keď znie tento plán na prvýkrát celkom neuveriteľne, Japonci si v projekte naozaj veria. Podobný úkon už vykonali na Zemi vo vákuu a výsledky dokonca prevyšovali očakávania. Spomínaný úkon by sa mal uskutočniť už v priebehu niekoľkých týždňov, keďže rovery sondy Hajabusa 2 majú naplánované pristátia už v najbližších dňoch.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Wikipedia)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre