Jadro Zeme rastie nesúmerne: Existuje šanca, že sa naša planéta „prevráti“?

Nová štúdia potvrdila niekoľko desiatok rokov staré dohady. Zemské jadro nie je dokonalá guľa.

V strede našej planéty, viac ako 5-tisíc km pod nami, sa nachádza zemské jadro. O ňom sme sa dozvedeli až v roku 1936 a odvtedy sa odborníci snažia o ňom zistiť čo najviac informácií. Pravdou je, že ani dnes však nedokážeme povedať, kedy a ako vzniklo, píše portál SciTech Daily.

Akákoľvek vedecká otázka, ktorá sa týka jadra našej planéty, nie je jednoduchá. Vedci nedokážu len tak prevŕtať celú planétu a získať z neho vzorku. Vedci študujú interiér našej planéty v spolupráci so seizmológmi, ktorí používajú seizmické vlny, geodynamikmi, ktorí vytvárajú modely a mineralógmi, ktorí študujú správanie zlúčenín železa v prostredí, kde sa nachádza extrémny tlak a teploty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kombinácia týchto troch vedných odborov umožnila získať dôležitú stopu o tom, čo sa deje tisíce kilometrov pod našimi nohami. V novej štúdii vedci zistili, že jedna strana nášho jadra rastie rýchlejšie, ako druhá. Toto fascinujúce zistenie nám môže pomôcť vysvetliť, aké staré naše jadro je a ako sa v tej dobe správalo magnetické pole zeme.

Predpokladá sa, že naša Zem je 4.5-miliárd rokov stará. Jadro sa vyformovalo ako prvé, niekedy počas prvých 200-miliónov rokov. Gravitácia potiahla ťažké železo do centra planéty a na vonkajších vrstvách nechala kremičitany, ktoré tvorili zemský plášť a kôru.

Keď Zem vznikala, vytvorilo sa obrovské množstvo tepla, ktoré ostalo uväznené vo vnútri planéty. Toto teplo sa postupne stráca a spolu s rádioaktívnym rozpadom, ktorý produkuje dodatočné teplo, hralo dôležitú úlohu v našej evolúcii. Odvádzanie tepla vedie k vytváraniu prúdov v jadre planéty, ktoré zase vedú k vytváraniu magnetického poľa.

Nesúmerný rast

Jadro Zeme sa od vzniku planéty postupne ochladzovalo a dnes sa už dostalo za hranicu topenia železa. Znamená to, že sa vnútorná časť jadra začína kryštalizovať. Predpokladá sa, že za rok sa jadro našej planéty zväčší  priemere o milimeter, čo znamená, že každú sekundu dochádza ku kryštalizácii približne 8-tisíc ton roztaveného železa.

Tuhnutie železa ale nevytvára dokonalú guľu, tvrdia vedci v novej štúdii. Istú anomáliu si všimli vedci aj v roku 1990. Všimli si, že seizmické vlny v jadre prechádzali vnútornou časťou neočakávaným spôsobom. To viedlo k myšlienke, že vnútri našej planéty sa nachádza niečo asymetrické.

Presnejšie to boli rozdiely medzi východnou a západnou polovicou jadra. Nová štúdia zistila, že východná časť jadra rastie rýchlejšie, ako západná. Odborníci túto situáciu prirovnávajú k roztopenej zmrzline, ktorú sme dali do mrazničky, ktorá chladí len na jednej strane. Jedna strana zmrzliny začne tuhnúť rýchlejšie, než tá druhá.

Naše jadro sa od tejto zmrzliny trošku líši. Pevná časť nášho jadra je pod vplyvom gravitačnej sily, ktorá sa snaží hmotu rovnomerne rozložiť. Práve vďaka tejto sile nehrozí, že by sa naša planéta „prevrátila.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre