Jadro našej Zeme, nie je tak „nudné“, ako sme si doposiaľ mysleli. Vedci prichádzajú so vzrušujúcimi zisteniami

Podľa novej práce môže mať vnútorná časť zemského jadra iné skupenstvo. Čo to pre nás znamená?

Zemské jadro
Zdroj: flickr.com (Shea Huening) CC BY-ND 2.0

Zemské jadro je najhorúcejšia časť našej Zeme a predpokladalo sa, že kvôli extrémnemu tlaku je úplne pevné. Nový výskum však naznačuje, že sme sa mohli mýliť, píše portál Tech Radar.

Vedci naše jadro nevidia priamo, no pomocou rôznych metód získavajú dosť dobrú predstavu o tom, ako môže vyzerať. Jedným zo spôsobov skúmania jadra sú seizmické vlny, ktoré sa prenášajú celou našou planétou. Ak niekde na našej planéte nastane zemetrasenie, otrasy sa prenášajú celou planétou, ako vlnky, keď do vody hodíte kameň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade seizmických vĺn ale nejde o rovnomerné šírenie vĺn, ako v prípade rybníka. Počas cesty vlny narážajú do rôznych materiálov, ktoré ležia v útrobách našej zeme. Ak vlny prejdú iným materiálom, alebo iným skupenstvom, ohnú sa a tieto zmeny môžu vedci zaznamenať a interpretovať. Vlna, ktorá prejde pevným železom vyzerá inak ako tá, ktorá prechádza cez roztavené železo.

Práve vďaka seizmickým vlnám a ich správaniu dokázali vedci identifikovať rôzne časti našej planéty – jadro, plášť, či kôru. Vďaka nim sme tiež dokázali zistiť, že jadro našej zeme sa skladá z vnútornej časti jadra a vonkajšej, roztavenej, časti jadra.

Dlhú dobu sa ale predpokladalo, že vnútorná časť nášho jadra má pevné skupenstvo. Podľa novej štúdie vo vedeckom časopise Physics of the Earth and Planetary Interiors, však môže byť trochu iné. Rozdiel si všimol geofyzik Rhett Butler, ktorý si všimol nesúlad v matematických výpočtoch.

„V mojej brandži musia dáta sedieť,“ tvrdí Butler.

Iné skupenstvo vnútornej časti jadra?

Práve tento geofyzik tvrdí, že naše teórie o zemskom jadre sú nesprávne. Podľa jeho teórie nie je vnútorná časť zemského jadra úplne pevná.

„Videli sme dôkazy, ktoré jasne hovoria, že jadro nie je mäkké všade. Existujú na ňom pevné časti no tie sa nachádzajú hneď vedľa mäkkého, roztaveného železa. Vnútorné jadro je oveľa fascinujúcejšie, než sme si spočiatku mysleli,“ vysvetľuje Butler.

Táto teória môže mať veľký dopad na to, ako chápeme magnetické pole našej planéty. Ide o akúsi ochrannú bublinu, ktorá blokuje škodlivé žiarenie, prichádzajúce zo Slnka. Magnetické pole vzniká, aspoň podľa doterajších poznatkov, pohybom tekutého vonkajšieho jadra s tým, že pevné vnútorné jadro má dopad na jeho intenzitu, či tvar.

Ak nie je naše vnútorné jadro pevné, v tom prípade by malo byť naše magnetické pole nejakým spôsobom ovplyvnené, akým spôsobom, to už nie je známe. Vedci zatiaľ nedokážu povedať ani to, či má iné skupenstvo vnútorného jadra nejaký dopad na naše magnetické pole. Ak sa Butlerov výskum ukáže byť pravdivý a naše vnútorné jadro je mäkké, alebo aspoň z polovice mäkké, ďalšie štúdie sa pokúsia zistiť, aký to môže mať dopad na magnetické pole Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre