Spravodajstvo

IT-čkára, ktorý kupoval na účet štátu prepínače a ďalej ich predával na eBay, chytili

To si fakt myslel, že mu na to neprídu?

V okrese Horry County v americkom štáte Južná Karolína, sa odohral vcelku kuriózny prípad. Terry Shawn Petrill, ktorý bol okresným riaditeľom IT bezpečnosti  si vyrobil obrovský problém. Súdne dokumenty, ktoré boli pár dní dozadu zverejnené odhaľujú, že Petrill v období medzi 11. júnom 2015 a 23. augustom 2018 objednal 41 prepínačov Cisco 3850 (pozn. redakcie: prepínače umožňujú komunikáciu rôznych zariadení v sieti), ktoré mali byť nainštalované v sieti okresu, tak skončili úplne niekde inde.  Na tému upozorňuje portál techspot.com.

K inštalácii však nedošlo

K samotnej inštalácii však nedošlo. Po prijatí objednávky, Petrill povedal svojim kolegom, že sa o ich inštaláciu postará. Tak sa aj stalo, ale iným spôsobom, ako sa čakalo. Namiesto ich inštalácie do siete ich totiž predal a peniaze si nechal. Nejde pri tom o malé sumy peňazí. Jeden takýto prepínač tohto typu stojí okolo 20 tisíc dolárov.

cisco prepinac
Zdroj: Cisco (ilustračné foto prepínača)

Na eBay predáte všetko…

K odhaleniu tohto zločinu došlo po tom, ako prebehol audit v decembri 2018, mesiac po tom, ako už Petrill nepracoval na svojej pozícii. Petrill sa priznal k sprenevere 41 prepínačov, z ktorých 9 vydražil na eBay. S ostatným „nevie“ čo sa stalo.

„…Oceňujem obetavú prácu našich partnerov v oblasti presadzovania práva a vládnych úradníkov v okrese Horry, ktorí v tomto prípade poskytli nrvyhnutnú pomoc. “ uviedol americký právnik Peter McCoy mladší

Škoda, ktorá vznikla týmto počinom zo strany Petrilla bola odhadnutá približne na 350-tisíc dolárov, ktoré samozrejme musí uhradiť. Okrem iného bol odsúdený na 24 mesiacov vo federálnom väzení, po ktorom bude nasledovať trojročný dohľad nariadený súdom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close