SpravodajstvoVesmír

ISS musela podstúpiť uhýbací manéver. Dôvodom je vesmírny odpad, ktorý vytvorilo Rusko ešte koncom minulého roka

Atmosféra na Medzinárodnej vesmírnej stanici bola v posledných týždňoch naozaj napätá. Posádka sa musela popasovať s viacerými problémami.

Profesionálni astronauti, ako aj prví vesmírni turisti, zažili na Medzinárodnej vesmírnej stanici naozaj rušné dni. Po problémoch s dokovaním prvej súkromnej misie na ISS a následnom oddiaľovaní jej návratu na Zem sa musela posádka popasovať s ďalším problémom. Medzinárodná vesmírna stanica totižto musela opäť korigovať svoju letovú trajektóriu. Tentokrát však aj z iných, ako bežných dôvodov, informuje portál Futurism.com.

Hrozila zrážka s vesmírnym odpadom

Na ISS totižto ešte v sobotné ráno muselo dôjsť ku vyrovnávajúcemu manévru, no tentokrát aj značne netradičnému. Manéver mal v tomto prípade za cieľ nielen zlepšiť trajektóriu samotnej stanice ale zároveň mal za cieľ predísť prípadnej zrážke s vesmírnym odpadom. Pochopiteľne, prípadná zrážka s vesmírnym odpadom by mohla ohroziť samotnú posádku a funkčnosť prístrojov na ISS. Vykonanie uhýbacieho manévru tak bolo naozaj nutné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpad vytvorený testom ruského systému ASAT

V súvislosti s uhýbacím manévrom ISS však prichádza na scénu aj ďalšia vlna kritiky na Ruskú federáciu, no tentokrát nie kvôli vojne na Ukrajine. Vesmírny odpad, ktorý ohrozoval ISS, je totižto pozostatkom testu špeciálneho ruského systému ASAT. Ten Rusko otestovalo ešte v novembri a v skratke išlo o systém na deštrukciu starých satelitov na obežnej dráhe Zeme. K jeho otestovaniu došlo ešte 15. novembra minulého roka a dodnes na obežnej dráhe poletuje viac ako tisíc úlomkov vytvorených práve explóziou starého satelitu. ISS bola v posledných mesiacoch týmito úlomkami ohrozená už niekoľkokrát, takže uhýbací manéver bol pomerne očakávanou udalosťou. Prípadné ďalšie testovanie takéhoto systému by tak znamenalo pre ISS ďalšie ohrozenie. Ohrozené sú však aj ďalšie tisíce satelitov na obežných dráhach našej planéty. Ďalšie plány Ruska s týmto systémom však zatiaľ nepoznáme. Zostáva nám tak len dúfať, že ich bude čo najmenej, poprípade dôjde k zásadnému vylepšeniu.

Možné komplikácie s odpájaním AX-1

Uhýbací manéver na ISS však mohol priniesť aj mierne komplikácie s prebiehajúcimi misiami. Manéver sa totižto mal podľa pôvodných plánov uskutočniť iba pár hodín pred plánovaným odpojením prvej súkromnej misie AX-1 od samotnej stanice. Prípadné komplikácie však vylúčil @William Harwood, keďže ku odpojeniu malo dôjsť niekoľko hodín pred odpojením. Ako však ukázal čas, ku odpojeniu nakoniec nedošlo v plánovanom termíne. Misia sa totižto odpojila až počas dnešnej noci. Samotný návrat je momentálne odhadovaný na dnešný večer. Stream spoločnosti SpaceX sa začne o 18:00 na platforme YouTube. Návrat misie AX-1 tak môžete sledovať naživo už o pár hodín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close