AppleSpravodajstvo

iPhone 12 Pro vs iPhone 12 – cena komponentov je v porovnaní iba o 28 eur vyššia, no pri predaji je cenový rozdiel násobne vyšší

Obľúbená štatistika ceny komponentov nových modelov iPhone od spoločnosti Apple je po roku opäť tu. Ako dopadli smartfóny tentokrát?

Už roky celosvetovo obľúbené smartfóny iPhone od americkej spoločnosti Apple sú už zrejme od ich vzniku známe o čosi vyššou cenovkou, ako ich konkurenti s operačným systémom Android. Cenový rozdiel medzi prémiovými Android výrobcami a spoločnosťou Apple sa v posledných rokoch výrazne okresal, respektíve vyrovnal. Väčšina Apple zariadení však nemôžme považovať za cenovo dostupné zariadenia, na čom sa zhodneme zrejme všetci, či už fanúšikovia alebo odporcovia amerického výrobcu.

Vyššia kvalita či dokonalé spracovanie si vyžadujú svoju daň

Vyššia kvalita spracovania, lepšie vyvážený operačný systém či mnoho ďalšieho sú adekvátne zarátané v samotnej cenovke smartfónu, čo sa určite značke odoprieť nemôže. Stále je však zaujímavý pohľad na to, koľko vôbec stoja jednotlivé komponenty, z ktorých je smartfón zložený, ako aj to, akú cenovú prirážku si pýta výrobca za verzie Pro v porovnaní s tým, o koľko sú drahšie jednotlivé komponenty.

Bližší pohľad na cenu jednotlivých komponentov v prípade smartfónov iPhone 12 a iPhone 12 Pro nám ponúkla analýza spoločnosti Fomalhaut Techno Solutions, ktorú zverejnil zahraničný portál Gizchina.com. Pozrime sa teda spoločne na ceny komponentov jednotlivých zariadení.

Porovnanie cien komponentov je viac než len zaujímavé

Podľa spomínanej analýzy stoja komponenty smartfónu iPhone 12 zhruba 313 eur. Cenovka tohto modelu na našom trhu pritom začína na úrovni 899 eur s DPH. Marketing, logistika, výroba samotného zariadenia ako aj ďalšie výdavky, marža spoločnosti a marža predajcov tak nakoniec činia zhruba 586 eur. Zaujímavosťou však je, že komponenty omnoho drahšieho zariadenia iPhone 12 Pro stoja iba o 28 eur viac, čiže dokopy stoja zhruba 340 eur. V našom regióne sa pritom smartfón predáva za 1 149 eur s DPH.

iphone 12 pro povod komponentov
Zdroj: Fomalhaut Techno Solutions

Zaujímavou štatistikou sú aj percentuálne podiely pôvodu jednotlivých komponentov. Z vyššie uvedeného grafu je jasne vidieť, že v dodávkach komponentov dominuje Južná Kórea, ktorej idú v pätách Spojené štáty americké. Veľký percentuálny podiel má aj Japonsko či Taiwan, ako aj Európa, ktorá je však v štatistike spojená s ďalšími regiónmi. Jednotlivé komponenty tak teda precestujú naozaj celý svet, pričom samotná výrobca zariadení prebieha taktiež vo viacerých kútoch sveta, primárne však v ázijských krajinách.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close