IP certifikácia smartfónov: Čo to znamená a prečo by ste si mali skontrolovať, čo váš smartfón podporuje

Čo znamená hodnotenie IP u smartfónov? Ide o akúsi ochranu pred pevnými látkami či vodou. Pozrite sa, ako sa ochrana klasifikuje.

odolnost smartfonu voci vniknutiu vody_IP certifikacia
Zdroj: flickr.com (Andri Koolme) (CC BY 2.0 DEED)

Mnoho majiteľov smartfónov svoje zariadenia skutočne ani len nepozná no veríme, že vy medzi nich nepatríte. Ak ste sa totiž dostali až k tomuto článku, patríte medzi ľudí, ktorých zaujímajú i najmenšie podrobnosti o svojom smartfóne a medzi ne patrí i certifikácia IP. Čo však takáto certifikácia ochrany znamená a ako zistíte, čo si so svojím zariadením môžete dovoliť? Pozrite sa s nami na vysvetlenie ochrany smartfónu, ktorá sa skrýva za číslami. Tie síce nemusíte poznať naspamäť, no aspoň si môžete overiť, akú ochranu má vaše zariadenie. Prehľad označenia pre nás priniesol portál cnet.com.

Čo vôbec označenie IP znamená?

Skratka IP pochádza z anglického výrazu „ingress protection„. Túto skratku môžeme u nás preložiť ako „ochrana proti vniknutiu“, čo je celkom výstižný názov. Označenie IP si totiž vieme častokrát spojiť s vodeodolnosťou zariadení, no nielen toto táto certifikácia hodnotí. Mnoho ľudí ani len nevie, že práve táto certifikácia sa spája i s ochranou proti prachu, nečistotám a taktiež rôznym iným predmetom. V každom prípade ak váš smartfón má nejaké IP hodnotenie, mali by ste o tom vedieť. A ak chcete byť až príliš pokročilí, zamerajte sa na to, čo konkrétne čísla v hodnotení znamenajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hodnotenie IP je častokrát sprevádzané jednou či dvoma číslicami. Každá z nich niečo znamená a zatiaľ čo prvá číslica z označenia rieši práve ochranu pred prachom či pevnými objektami, druhá číslica rieši odolnosť voči vlhkosti či vode samotnej.

Môžem so svojím zariadením plávať? A neuškodí mu dážď?

Množstvo smartfónov dnes už nejakú tú ochranu voči vode či pevným objektom má. Častejšie sa však s touto ochranou označenou IP stretávame u nositeľných zariadení, akými sú napríklad rôzne fitness hodinky a náramky či slúchadlá. Ak vás však zaujíma, čo všetko si so svojím zariadením môžete dovoliť, pozrite sa na to spolu s nami. Nižšie sa môžeme pozrieť na tabuľku ochrany pred pevnými objektami, ktorej čísla tvoria prvú číslicu ochrany IP.

IP označenie ochrana veľkosť objektu
0 Bez ochrany
1 Ochrana pred kontaktom s akoukoľvek väčšou časťou tela, ako napríklad dlaň ruky. Ale žiadna ochrana pred kontaktom s menšou časťou, akou je napríklad prst. Menej ako 50mm
2 Ochrana pred prstami alebo podobnými objektmi. Menej ako 12.5mm
3 Ochrana pred náradím, hrubých drôtov alebo podobných objektov. Menej ako 2.5mm
4 Ochrana pred väčšinou drôtov, skrutiek alebo podobných objektov. Menej ako 1mm
5 Čiastočná ochrana pred škodlivým prachom.
6 Ochrana pred škodlivým prachom.

Ochrana pred vodou a vlhkosťou

Ochranu pred rôznymi pevnými predmetmi sme si už predstavili. Najčastejšie sa stretávame s najpokročilejšou ochranou šiesteho stupňa, preto ochrana býva väčšinou v tvare IP6x, pričom písmenko X nahrádza číslica pre ochranu pred vlhkosťou a vodou. Na klasifikáciu tohto sa môžeme pozrieť nižšie.

IP označenie ochrana Čas kontaktu Použitie
0 Bez ochrany.
1 Ochrana pred vertikálne kvapkajúcou vodou. 10 minút Ľahký dážď
2 Ochrana pred vertikálne kvapkajúcou vodou keď je zariadenie naklonené do uhlu 15 stupňov. 10 minút Ľahký dážď
3 Ochrana pred priamym pokropením vodou, keď je zariadené naklonené do uhlu 60 stupňov. 5 minút Ďážď a kropenie vodou
4 Ochrana pred ošpliechaním a pokropením vodou v akomkoľvek uhle. 5 minút Dážď, kropenie vodou a špliechanie
5 Ochrana pred vodou s nízkym tlakom vytekajúcou z trysky s priemerom 6,3mm v akomkoľvek smere. 3 minúty na vzdialenosť 3 metrov Dážď, špliechanie a priamy kontakt s väčšinou kuchynských a kúpeľňových kohútikov
6 Ochrana pred vodou s vyšším tlakom vytekajúcou z trysky s priemerom 12,5mm v akomkoľvek smere. 3 minúty na vzdialenosť 3 metrov Dážď, špliechanie, priamy kontakt s kuchynskými a kupeľňovými kohútikmi a vonkajšie použitie v drsnejších podmienkach
7 Ochrana pred ponorením do hĺbky vody 1 metra na 30 minút. 30 minút Dážď, špliechanie a náhodné ponorenie
8 Ochrana pred ponorením do hĺbky vody viac ako 1 meter. (Výrobca určí presnú hĺbku) Najmenej 30 minút Dážď, špliechanie a náhodné ponorenie

Tak čo, akú ochranu má váš smartfón? A stalo sa vám niekedy, že ste svoje zariadenie nesprávnym využitím poškodili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre