ANDROIDAppleSpravodajstvo

iOS 15 priniesol mnoho nových funkcií. Pozrite sa na tie, ktoré Android používatelia poznajú už dlhšiu dobu

iOS 15 priniesol sadu nových funkcií. Pre Android používateľov sú mnohé z nich známymi. Pozrite si prehľad funkcií, ktoré Apple „skopíroval“.

Spoločnosť Apple v priebehu včerajšieho dňa predstavila novú verziu iOS. Ide konkrétne o verziu iOS 15, ktorá bola vyvrcholením konferencie Keynote WWDC 2021. Samotný OS bol predstavený v relatívne krátkej následnosti potom, ako Google predstavila Android 12 (BETA)

Apple naprieč novou verziou iOS zavádza radu zmien a noviniek, s ktorými sa používatelia platformy  doposiaľ nestretli. Neplatí to však pre používateľov Androidu, pre ktorých nejde o žiadne novinky. Na tému upozorňuje portál andro4all

Vylepšené upozornenia 

iOS vo verzii 15 priniesol nový facelift upozornení. Spoločnosť predstavila nielen nový vzhľad, ale aj niekoľko dodatočných funkcií, ktoré sú navrhnuté tak, aby upozornenia boli praktickejšie. 

iOS 15_notifikacie
iOS 15_notifikacie

Najnovšie sú upozornenia zoradené na základe ich priority, presne tak, ako je tomu už niekoľko rokov v Androide, kde je možné prideliť jednotlivým aplikáciám rôzne úrovne priority. 

Widgety už aj pre tablety 

Príchodom iOS 14 spoločnosť priniesla podporu widgetov. Z nejakého dôvodu ich však neumožňovala umiestniť na domovskú obrazovku iPadu. To sa mení novou verziou systému. Používatelia si tak môžu umiestniť ľubovoľný widget kdekoľvek na obrazovke, tak ako je tomu na Androide. 

Redukcia šumu a režim portrétu pri videohovoroch 

FaceTime aplikácia si získala svoju popularitu najmä vďaka možnosti komunikácie s okolitým svetom a svojou jednoduchosťou. Príchodom novej verzie iOS prešla viacerými zmenami. Jednou z nich je možnosť potláčania okolitého zvuku pri videohovoroch. V systéme Android je táto funkcia k dispozícii pre aplikácie Google Meet a Google Duo už mesiace. Rovnako to je aj s efektom rozostrenia pozadia, či režimom na výšku. 

Zachytenie textu z obrázkov, či fotografií 

iOS 15 priniesol radu nových inteligentných nástrojov. Jedným z nich je napríklad možnosť zachytenia textu prostredníctvom fotoaparátu pričom používateľ môže s textom ďalej pracovať. Ak vám je táto funkcia známou, tak má byť prečo. Android smartfóny túto funkciu podporujú už dlhšiu  dobu prostredníctvom služby Google Lens. 

Navigácia v rozšírenej realite 

Ďalšia veľká vec, ktorú priniesol iOS, je funkcia navigovania v rozšírenej realite. Ide o funkciu, ktorú majú používatelia Google Máp dostupnú už od roku 2019. 

Apple Mapy_iOS 15_AR navigacia
Zdroj: Apple

„Spomienky“ v aplikácii Google Photos Apple Photos 

Aplikácia Apple Photos, ktorá je známou najmä pre iPhone používateľov dostala do vienka funkciu „Spomienky“. Ide o rovnakú funkciu, ktorá je dostupnou pre aplikáciu Google Photos už viac ako rok. Druhým dychom treba dodať, že v prospech Apple hrá, že používatelia môžu pri týchto snímkach využiť rôzne filtre, či možnosť pridania hudby z Apple Music. Inými slovami, Apple ponúka dodatočné možnosti úpravy týchto fotografií. 

Odomknutie automobilu smartfónom

Funkcia odomknutia automobilu smartfónom v prípade Androidu je tu dlhšiu dobu. Treba však povedať, že bola prítomnou len v hŕstke smartfónov a až predstavenie Android 12 odhalilo, že v kompatibilných zariadeniach s podporou Ultra Wide Band, funkcia bude vstavanou. V rovnaký krok sa rozhodol aj Apple.   

Lokálne rozpoznávanie hlasu 

Novinkou, ktorá určite poteší ľudí obávajúcich sa o svoje súkromie je, že Siri bude konečne schopnou rozpoznávať hlas lokálne v smartfóne. V prípade Android smartfón je táto funkcia dostupnou od roku 2019. 

Prehrávanie obsahu v televízii pomocou hlasových príkazov 

Pri hlasovej asistentke Siri ešte zostaneme. Dôvodom je, že je najnovšie schopnou z reproduktorov HomePod odosielať do televízora s Apple TV hlasové príkazy. Napríklad „Hey Siri, put the latest chapter of Ted Lasso on TV“. Pre Android používateľov, ktorí majú skúsenosť so zariadeniami ako Android TV, či Google Chromecast nejde však o technologickú novinku. Dôvodom je, že túto funkciu majú dostupnú už dlhšiu dobu. 

Rozšírenia v prehliadači 

Príchodom iOS vo verzii 15 Apple aktualizoval aj prehliadač Safari, ktorý najnovšie dokáže pracovať s rozšíreniami. Spoločnosti Apple treba uznať, že prišiel s touto funkciou skôr, ako Google v prípade prehliadača Chrome. Druhým dychom treba však povedať, že to neznamená, že Android túto funkciu neponúka. Dnes už nájdeme v Google Play desiatky prehliadačov, do ktorých je možné inštalovať rozšírenia tretích strán. 

V prípade, ak ste predstavenie novej verzie iOS nevideli, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti prehľad zmien v krátkom videu nižšie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close