SpravodajstvoWindows

Internet Explorer, ktorý bol často využívaný len za účelom stiahnutie iného prehliadača, už čoskoro skončí

Internet Explorer to má zrátané. Už čoskoro definitívne skončí

Keď príde reč na internetové prehliadača, tak väčšina z nás si automaticky spomenie na Google Chrome, Firefox, či Operu. Prípadne ešte na Safari, ak ste používateľov platformy MacOS/iOS.

Jedným z najstarších internetových prehliadačov je však Internet Explorer, ktorý lemuje počítače s Windowsom už od nepamäti. Hoci ide o predinštalovaný internetový prehliadač v podstate vo všetkých počítačoch využívajúcich operačný systém od Microsoftu, tak aj napriek tomu je jeho súčasný trhový podiel zanedbateľným. Druhým dychom však treba povedať, že nebolo tomu tak vždy. Ešte v roku 2003 pokrýval takmer 95% trhu. Išlo o dobu, kedy v podstate neexistovala konkurencia. Druhým najrozšírenejším prehliadačom bol Firefox, ktorý pokrýval v tom čase približne 2,5%. Ten už však do roku 2010 pokrýval viac ako 30%, zatiaľ čo Internet Explorer padol na približne 55%.

Na pozadí týchto udalostí bol však predstavený internetový prehliadač Google Chrome, ktorý začal svoju púť v roku 2008, pričom významným hráčom sa stal už v roku 2010, kedy prekročil 10% trhový podiel, bol však stále „trpaslíkom“, ktorý ale rýchlo rástol.  V roku 2012 predbehol dovtedy dlho dominujúci prehliadač Internet Explorer. Trhový podiel prehliadača Chrome bol približne 35%, zatiaľ čo Internet Explorer sa prepadol pod 33%.

Od tohto momentu Google Chrome neustále zvyšoval svoj náskok pred konkurenciou, ktorá rok čo rok strácala svoj trhový podiel. Koncom roku 2015 Chrome už pokrýval viac ako 57%, zatiaľ čo Internet Explorer pokrýval len 16%, rovnako ako aj Firefox.

V súčasnosti Google Chrome pokrýva približne 65%, pričom druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari, od spoločnosti Apple. Čo sa týka Internetu Explorer, ten pokrýva necelých 2,5%. Nižšie si môžete pozrieť aktuálny trhový podiel jednotlivých prehliadačov podľa portál NetShareMarket.net k dnešnému dňu (ide o dáta, ktoré prezentujú platformu desktop a mobil).

Prehliadač  Trhový podiel
Chrome 65.84%
Safari 17.11%
Firefox 3.70%
Edge 2.96%
Internet Explorer 2.46%
Samsung Browser 2.05%
QQ 1.62%
Opera 0.82%
Sogou Explorer 0.81%
UC Browser 0.76%

Internet Explorer končí

Portál TheVerge.com poukazuje na to, že spoločnosť Microsoft sa rozhodla ukončiť podporu pre internetový prehliadač Internet Explorer. Tá by mala skončiť v priebehu budúceho roka. Konkrétne 17. augusta 2021. Od tohto dátumu prehliadač už nebude dostávať žiadne aktualizácie vrátane bezpečnostných záplat. Ukončenie podpory sa týka aj starého prehliadača Microsoft Edge.

Na druhej strane treba dodať, že spoločnosť nie tak dávno predstavila vynovený prehliadač Microsoft Edge, ktorý beží na jadre Chromium (ide o rovnaké jadro, na akom beží aj prehliadač Google Chrome). Ten je medzi používateľmi pokladaný za vcelku vydarený prehliadač, ktorý sa môže porovnávať aj s prehliadačom Chrome. V niektorých oblastiach ho dokonca aj predbieha. Zároveň však treba dodať, že jeho distribúcia bola vcelku negatívne poznačená politikou spoločnosti, ktorá prehliadač začala v nedávnej minulosti „násilne“ tlačiť  používateľom do povedomia. Napríklad spôsobom, že sa im nainštaloval bez ich vedomia.

Aký internetový prehliadač používate Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close