TECHNOLÓGIE

Nová technológia by mohla prezradiť viaceré choroby vrátane inteligencie dieťaťa ešte pred narodením

Technológie každým dňom napredujú enormnou rýchlosťou a čo nemohlo byť dlhšie realitou sa pomaly, ale isto ňou stáva. Najnovšie s kontroverznou technológiou prichádza spoločnosť Genomic Prediction.

Po mnoho rokov bolo možné vykonať jednoduchšie genetické testy na embryách ako súčasť IVF (In vitro fertilizácia je technológia asistovanej reprodukcie (ART), ktorá sa bežne označuje ako IVF –  to je prípad, keď sa vajíčko a spermie skombinujú v laboratóriu a potom sa implantujú do maternice ). Napríklad rodičia, ktorým hrozí riziko vzniku dieťaťa s cystickou fibrózou, majú možnosť podstúpiť IVF a vybrať embryo, ktoré nenesie gén za daným ochorením.

Kontroverznou technológia predikcie

Spoločnosť Genomic Prediction prichádza s novou technológiou skríningu, ktorá môže hľadať znaky, že embryo môže mať určité genetické ochorenia alebo že dieťa môže mať nízke IQ.

Hoci tu vzniká morálna otázka či nebudú rodičia alebo spoločnosti selektívne v budúcnosti vyberať tie „viac“ inteligentné deti pred tými menej inteligentnými tak cieľom tohto projektu je úplne niečo iné.

Inteligencia je len jedna vlastnosť, ktorú firma dokáže poskytnúť polygénne rizikové skóre. Medzi ďalšie ponuky patria srdcové choroby, rakovina prsníka, diabetes typu 1 a typu 2, zápalové ochorenie čriev a ďalšie.

Technológia vyvinutá spoločnosťou Genomic Prediction by mala slúžiť na identifikovanie rizikových faktorov, na základe ktorých by rodičia mohli počas tehotenstva robiť informované rozhodnutia.

Z etických dôvodov Genomic Prediction nepomôže rodičom vybrať embryá s vysokým IQ týmto spôsobom. Je však pravdepodobné, že v budúcnosti to urobia iné firmy.

„Ak sa to nestane v USA, stane sa to v inej krajine,“ hovorí Kevin Mitchell z Trinity College Dublin v Írsku.

Zdroj: newscientist.com, úvo

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s

Tip pre vás  Poznáme všetky potrebné detaily o hernej streamovacej službe Google Stadia. Na Slovensko sa dostane zrejme v budúcom roku
podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close