Spravodajstvo

Intel tvrdí, že nedostatok čipov tu bude s nami ešte dlho. Kedy môžeme čakať prvé zlacnenie produktov?

Trh s procesormi je pod veľkým tlakom a pravdepodobne dlho aj ešte bude.

Nedostatok čipov je aktuálne dlhodobým problémom viacerých výrobcov elektroniky, či zariadení, kde sa vo všeobecnosti používajú čipy. Nejde pritom len o smartfóny, ale aj o autá, počítače, herné konzoly, nositeľnú elektroniku, domáce spotrebiče a podobne. Inými slovami, dnes by sme len ťažko hľadali odvetvie, kde sa čipy, teda polovodiče, nepoužívajú, resp. je ich prebytok. Otázkou je, ako dlho bude tento problém pretrvávať?

Riaditeľ spoločnosti Intel, Pat Gelsinger, očakáva, že trh s polovodičmi sa nevráti do „starých koľají“ tak skoro. Odhaduje, že normalizácia trhu s polovodičmi môže trvať ešte nasledujúce dva roky. Druhým dychom však dodáva, že trh sa postupne zlepšuje, čo by sa mohlo odzrkadliť na nižších cenách produktov už v druhej polovici tohto roka. Na tému upozorňuje phonearena.com.

Čo je hlavným problém nedostatku čipov?

V súčasnosti odhliadnuc od krízy spojenej s pandémiou ako takej, hlavným problémom je, že väčšina výrobcov polovodičov nemá vlastné továrne na ich výrobu. Ako je dobre známe, tak čipsety spoločností ako AMD, Nvidia, Apple, Qualcomm, či MediaTek, pochádzajú najmä z továrni TSMC, svetového lídra v tomto odvetví.

V prípade počítačov, jedným z ďalších problémov je dopyt po grafických kartách, ktoré sú častokrát využívané najmä na ťažbu digitálneho zlata.

Aktuálne tlak na kapacity je sústredený najmä na relatívne malé množstvo výrobcov procesorov a to je jeden z hlavných dôvodov, prečo čakacie doby na dodávky čipov v niektorých prípadoch dosahujú približne 17 týždňov.

Intel zároveň však dodáva, že vďaka ich stratégii spojenej s vlastnými továrňami, sú aj naďalej schopnými pokrývať dopyt po ich produktoch lepšie, ako je to v prípade konkurencie, ktorí gro svojej výrobu presúvajú na plecia tretích strán.

Tak či onak, trh s procesormi ešte má pred sebou dlhú cestu, aby sa vrátil do pôvodných koľají. Nezostáva nám nič iné, ako len dúfať, že situácia sa bude plynúcim časom zlepšovať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close